1. Anasayfa
  2. »
  3. Kadın Sağlık
  4. »
  5. Regl Dönemi Yaklaşırken Ne Yapmalı?

Regl Dönemi Yaklaşırken Ne Yapmalı?

Sağlık Fikri -
616 0

Çoğu kadın her ay regl ağrısı çekiyor. Bundan kaçmak mümkün olmadığından regl ile yaşamayı öğrenmek gerekiyor. Regl döneminiz yaklaştığında yavaş yavaş kendinize bu duruma hazırlayarak, çeşitli önlemler alarak regl sancınızı hafifletmeniz mümkün.

Yoga ile kaslarınızı gevşetin.

İnsanların birçoğu yoga yapmak için esnek olmaları gerektiğini düşünüyor. Halbuki yoga yaparak esneklik kazanırsınız ve kaslarınız rahatlar. Yoga birçok rahatsızlığa iyi geldiği gibi regl sancısına da iyi geliyor. Düzenli yoga yaparak adet sancılarınızı hafifletmeniz mümkün. Hatta regl olduğunuzda da karın ve kasıklarınıza yönelik yoga duruşlarını deneyerek spazmların da önüne geçebilirsiniz.

Kekik çayı ile adet gecikmelerinize son verin.

Eğer reglinizin yaklaştığını hissediyor ve bir türlü regl olamıyorsanız, sizin derdinizin devası kekik çayı. Yaklaşık bir tatlı kaşığı kekiği bir fincan su ile cezvede kaynatın. Su kaynadığında ocağın altını kapatın ve çayınızı on dakika dinlendirin. Ardından bir dilim limon ile beraber kekik çayınızı için. Günde yaklaşık üç bardak bu çayı tüketebilirsiniz. Böylelikle regl tarihlerinizi düzene sokabilirsiniz.

Papatya çayı ile rahatlayın.

Regl olmadan ve regl olunca genellikle stres ve kaygı gibi olumsuz duygular yükselişe geçer. Bu ani sinir harpleri hem kadınları hem de onların etrafındaki insanları yıpratır. Hatta bazı kadınlar sinir ve regl sancısı nedeni ile geceleri uyumakta sorun çeker. Bir bardak papatya çayı ile pamuk gibi olup uykuya dalmanız mümkün. Papatya çayı hem size sakinlik verecek hem de belinizdeki ağrılara son verecek.

Kendinizi sıcak tutun.

Reglinizin yaklaştığınızı fark ettiğiniz andan itibaren kendinize her zamankinden biraz daha fazla dikkat edin. Çorap giymek, ayakları sıcak tutmak ve sırtı sıcak tutmak çok önemli. Çünkü regl yaklaştığında vücut çok daha hassas oluyor. Bu nedenle kendinize özen gösterin, vücudunuzu esintilerden ve soğuktan koruyun.

Tatlı krizlerinize sağlıklı çözümler üretin.

Regl denildiğinde ilk akla gelen şeylerden biri çikolata. Ancak çok fazla çikolata yemek sağlık için yararlı değil. Bu tatlı krizlerini sağlıklı alternatifler ile geçiştirmeniz mümkün. Kakaolu yulaf topları, çikolata kaplı meyveler regl dönemi tatlı krizinizde size yardımcı olabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir