1. Anasayfa
  2. »
  3. Hangi Bölüm Bakar
  4. »
  5. İshal İçin Hangi Bölüme Gidilir?

İshal İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Sağlık Fikri -
570 0

İshal, bağırsağın normal dengesinin bozulması ve bunun sonucunda dışkının sıvı hale gelmesi durumudur. Bir insan günde 3 defadan fazla dışkılıyorsa ve dışkı sıvı haldeyse bu ishal olarak adlandırılır. Sürekli tuvalete gitme isteğinin yanında, susuzluk, bulantı, halsizlik ve hatta tuvaleti tutamama durumu da gözlemlenir. En büyük sıkıntılardan biri ise karın bölgesindeki gazdır. Ayrıca ishal çok ağır olduğu zaman yaklaşık 13-15 litre sıvı kaybı söz konusu olabilir bu da ciddi sıkıntılara yol açabilir. Halsiz hissedilmesinin sebebi de sıvı kaybıdır. Enfeksiyon nedeniyle oluşan ishallerde yüksek ateş de gözlemlenebilir.

İshal Neden Olur?

İshal üşütme sonucu ya da bir besin nedeniyle olabileceği gibi birinden de bulaşabilir.

İshal Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer ishaliniz hafif geçiyorsa ve ateş yoksa hepimizin bildiği muz, haşlanmış patates gibi gıdalarla bağırsakların normale dönmesi sağlanabilir fakat ishal ateşliyse ve bir günden uzun sürmüşse, çok sıvı kaybetmiş olunacağı için damar yolu ile sıvı takviyesi yapılabilir. Ayrıca tedavinin etkili olması için dışkının da laboratuvar ortamında incelenmesi gerekmektedir.

İshal İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Aslında ishal için Gastroenteroloji bölümüne gidilmesi gerekmektedir fakat bazı hastanelerde bu bölüm olmadığından İç Hastalıkları (Dâhiliye) bölümüne gidilmesinde bir sakınca yoktur. Kan, gaita ve idrar testleri yapıldıktan sonra tedavi planı yapılır. Eğer ishal uzun süre devam ederse ve dışkı kanlı olursa hiç beklenmeden hemen doktora başvurulmalıdır.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir