1. Anasayfa
  2. »
  3. Cilt Bakımı
  4. »
  5. Cilt Sarkmasına Karşı Doğal Maske Önerileri

Cilt Sarkmasına Karşı Doğal Maske Önerileri

Sağlık Fikri -
380 0

Cilt sarkması yaşlanma ile meydana gelir. Aslında sarkmaların asıl nedeni hızlı kilo alıp vermektir. Vücut için gerekli bakım genç yaşlarda yapılmaya başlamalıdır. Cilde düzenli bakımlar yapıldığında cilt daha geç kırışır ve sarkmalar meydana gelmeyebilir.  Vücuttaki sarkmalar kollarda, boyunda ve göbekte meydana gelebilir. Bu sarkmalar tedavi edilmediğinde vücutta kötü bir görünüm oluşturarak kişinin yaşam koşullarını etkileyebilir. Kişinin kendine olan özgüveni azalabilir. Düzenli olarak spor yapan kişilerde bu durum daha az görülür.

Cilt sarkması için artık günümüzde birçok tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Vücuttaki sarkmaları önlemek için ilk yapmanız gereken gün içerisinde bol bol su tüketmeniz gerekir. Günde en az 8 bardak su tüketmelisiniz. Eğer vücutta sarkmaların meydana geldiğini fark ettiyseniz hiç zaman kaybetmeden düzenli olarak sarkan bölgeleri sıkılaştırmak için egzersizlere başlayın. Düzenli yapılan egzersizlerle vücuttaki sarkan bölgeleri sıkılaştırmanız mümkündür. Cildi nemlendirmek için kullanılan kremler vücudun sarkmasını engeller yani biraz daha açacak olursak cilt neme ihtiyaç duyduğunda cilt nemlendirilerek vücutta oluşacak olan sarkmaları engelleyebilirsiniz. Vücut sarkmaları için olan kremler kullanarak vücudunuzun sağlıklı ve fit görünümde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yüz sarkmasını önleyen maya maskesi:

  • 1 çorba kaşığı maya
  • 2 çorba kaşığı süt
  • Eğer cilt tipiniz kuru ise 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • Yağlı cilt ise 2 damla limon

Hazırlanışı: Kuru cilt yapısında olmayan kişilerin zeytinyağını kullanmalarına gerek yoktur. Diğer iki malzemeyi bir kap içerisinde karıştırarak yüz sarkması için maske hazırlayabilirsiniz. Hazırlanan maskeyi yüzünüze eşit miktarda sürerek maskeyi ciltte 20 dakika kadar bekletin ve cildinizi ılık su ile durulayın. Ciltteki sarkmaları önleyen bu maskeyi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Cilt ve yüz sarkmasını önleyen yumurta maskesi tarifi: 1 adet yumurta akını bir kase içerisine ekleyerek yumurtayı iyice çırpın. Hazırlanan yumurta maskesini göz çevreniz hariç boynunuz dahil olmak üzere tüm cildinize sürün. Maske ciltte kuruyana kadar bekleyin ve kuruduktan sonra cildinizi ılık su ile temizleyin. Cilt sarkmasına karşı maske yumurta maskesi ciltten temizlendikten sonra cildinize nemlendiricinizi sürün ve bu maskeyi hafta da 2 defa uygulayabilirsiniz. Maskeyi düzenli uygulama sonucu maskenin cildinize olan faydasını fark edeceksiniz.

Çilek maskesi tarifi:

Cildi sıkılaştırmak için uygulanan maskelerden biri de çilek maskesidir. Çilek maskesi cildi sıkılaştırırken aynı zamanda cildi nemlendirerek cildin canlanmasını sağlar. Yapmanız gereken şey çilekleri yıkayıp güzelce ezip püre haline getirmeniz. Püre haline gelen çileği cildinize eşit miktarda göz çevreniz hariç boyun bölgeniz dahil cildinize eşit olarak sürün ve 10-15 dakika sonra cildinizi ılık bol su ile temizleyin.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir