1. Anasayfa
  2. »
  3. Diyet
  4. »
  5. Yeni yılda ideal kilonuza kavuşun!

Yeni yılda ideal kilonuza kavuşun!

Sağlık Fikri -
1022 0

Yemek isteklerini gidermekle geçen bir tatil sezonunun ardından Yeni Yıl, arduvazınızı temizlemek, sağlık ve zindelik yolculuğunuza taze başlamak için mükemmel bir zamandır. En iyi niyetimize rağmen, Yeni Yıl kararına bağlı kalmak zor olabilir. Aslında, Ocak ayında kararlar koyanların sadece bir kısmı hedeflerine yıl sonundan önce ulaşıyor. Ama korkmayın; gerçekçi kilo verme hedefleri belirlemenize ve sizi yoldan çıkarabilecek yaygın tuzaklardan kaçınmanıza yardımcı olacak bazı temel stratejileri toparladık. İşte Yeni Yıl kararlarınıza bağlı kalmanız ve 2021’de ideal kilonuza ulaşmanız için bazı ipuçları.

BASİT TUTUN, HENÜZ ÖZEL OLUN

Pek çok insanın Yeni Yıl kararlarını terk etmelerinin bir nedeni, aşırı değişikliklere kalkışmalarıdır. Bu yaklaşım inanılmaz derecede ezici olabilir ve daha başlamadan önce güveninizi zayıflatabilir. Büyük bir hedef belirlemek yerine, her seferinde küçük bir sağlık hedefi ile başlayın ve spesifik olun. Örneğin haftada üç kez bisiklete binmeyi veya paket servis siparişi vermek yerine Pazartesi geceleri sağlıklı bir akşam yemeği hazırlamayı hedefleyin.

HEDEFLERİNİZ HAKKINDA KONUŞUN

Yeni Yıl kararınızı belirlerken, bunu kendinize saklamayın. Hedeflerinizi, sizinle görüşecek ve motive olmanıza ve hesap verebilir olmanıza yardımcı olacak arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle paylaşın. Veya başkalarıyla mücadeleleriniz ve başarılarınız hakkında konuşabileceğiniz bir kilo verme destek grubuna katılın. Hedeflerinizi sizi yukarı kaldıran insanlarla paylaştığınızda, yolculuğu çok daha eğlenceli ve çok daha az korkutucu hale getiriyor.

KENDİNİZİ YENMEYİN

Dürüst olalım; kimse mükemmel değildir. Öğle yemeğinden sonra bir antrenmanı atlarsanız veya bir kurabiyeyle savurganlık yaparsanız, kendinize zarar vermeyin. Kilo verme yolculuğu iniş ve çıkışlarla doludur ve küçük bir yanlış adım nedeniyle hedeflerinizi terk etmeniz için hiçbir neden yoktur. Yiyecek isteklerinizin kilo verme yeteneğiniz üzerinde önemli bir etkisi olduğunu düşünüyorsanız, bir diyetisyen tarafından reçete edilen anorektikler iştahınızı bastırmaya yardımcı olabilir.

İHTİYACINIZ VARSA YARDIM İSTEYİN

Kilo vermek kişisel bir yolculuktur, ancak bu, bunu tek başınıza yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Bir diyet veya egzersiz partneri, Yeni Yıl kararınıza bağlı kalmanız için motive olmanıza yardımcı olabilir. Kendinizi bunalmış hissediyorsanız ve profesyonel yardım almak istiyorsanız, başarılı olmak için ihtiyacınız olan fiziksel ve duygusal desteği sunabilecek tıbbi bir kilo verme planı düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir