1. Anasayfa
  2. »
  3. Diyet
  4. »
  5. Dukan Diyetinde Ne Yenir ve Aşamaları

Dukan Diyetinde Ne Yenir ve Aşamaları

Sağlık Fikri -
1464 0

İlk olarak, Dukan diyetinin birinci aşaması olan atak aşamasında ne yenir? Dukan diyetinin mimarı olan Dr. Dukan ilk aşamaya yönelik olarak çok sayıda olağanüstü yemek tarifi paylaşmıştır. Bu tarifler diyeti uygulayacaklar için pek çok alternatif içermektedir. Deniz ürünlerinden tavuğa, yağsız sığır etine kadar iyi miktarda protein içeren yiyeceklerle Dukan diyeti başlar. Dukan diyetinde yenilen protein içeriği yüksek yiyecekleri lezzetli hale getirmek için baharatlar cömert bir şekilde kullanılabilir.

İkinci olarak, basit tanımıyla diyette yol almaya başlanan ikinci aşamada birinci aşamada alınan bu yüksek protein içerikli yiyeceklerin yanında fazlaca miktarda lezzeti sebzeler tüketilmeye başlanır. Bu aşamada yenebilecek yiyecekler için de Dr. Dukan çok özel tarifler sunmuştur. Örneğin yağsız biftek ile birlikte sebzelerin yer aldığı kebaplar ve bunun gibi diğer lezzetli kolay uygulanabilecek tarifeler önerilmiştir. Dukan diyeti için hazırlanan kılavuzlarda neyin yenip neyin yenemeyeceğine ilişkin kurallar açıkça tarif edilmiştir. Dukan diyeti yapanlar diyet ile ilgili kılavuzlardaki talimatları uygulanarak kendi özel tariflerini oluşturabilirler.

Şimdi de, Dukan diyetinin üçüncü aşaması olan sağlamlaştırma safhasında ve dördüncü ve son aşaması olan denge sağlama safhalarında neler yenilebileceğinden bahsedeceğiz. 

Dukan diyetinin üçüncü ve dördüncü aşamalarında ekmek, meyve, peynir ve diğer yiyecekler tüketilebilir. Dukan diyeti hakkındaki kılavuz burada her bir gün yeni eklenen yiyeceklerden ne kadar yenebileceğine dair özel durumlar hakkında bilgiler içerir. Dukan diyetinin ilk iki aşamasının ardından kaç kilo vermeyi başardığınız üçüncü safhada ne kadar kalacağınızın belirleyicisi olacaktır. Damak tadı iyi olanlar için Dr. Dukan diyet esnasında keyif alınmasını sağlayacak çok özel tarifleri üçüncü ve dördüncü aşamalarda da önermiştir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir