1. Anasayfa
  2. »
  3. Diyet
  4. »
  5. Aşırı Yemek Yeme İsteği Nasıl Bastırılır?

Aşırı Yemek Yeme İsteği Nasıl Bastırılır?

Sağlık Fikri -
1196 0

Sağlıklı yemek yemek zordur. Dondurma, pizza ve dürüm kilo vermenin anahtarları olsaydı işler çok daha kolay olurdu, ama maalesef durum böyle değil. Bunun yerine, kilo vermenin tek yolu, porsiyon kontrollü öğünlerden oluşan besleyici bir diyet yemektir. Bununla birlikte, abur cubur için yoğun istekleri kontrol etmek zor olabilir ve aşırı yemek genellikle kilo verme hedeflerini sabote edebilir.

Aşırı Yemek ve Kilo Vermenin 8 Yolu

Kilo verme konusunda ciddiyseniz, aşırı yemekten kaçınmak için bazı ipuçlarına ve püf noktalarına sahip olmak önemlidir. İşte aşırı yemek yeme isteğini bastırmanın ve kilo vermeye başlamanın 8 etkili yolu.

1. Reçeteli İştah Bastırıcılar

Anorektik olarak da adlandırılan reçeteli iştah kesiciler, iştahınızı kontrol etmenin ve aşırı yemekten kaçınmanın harika bir yoludur. Bu basit ve kolay iştah kesiciler, bir tıp uzmanının gözetiminde tamamen güvenlidir ve kısa sürede kilo vermenize yardımcı olur!

2. Bol su için

Suyun sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmaktan bağışıklık sisteminize yardımcı olmaya kadar pek çok faydası vardır. Ancak su, aşırı yemekten korunmanıza da yardımcı olabilir. Yemek yediğinizde bol su içtiğinizden emin olun. Midenizdeki su hissi, kendinizi daha çabuk tok hissetmenizi sağlayacaktır. Gün boyunca ne zaman yemek isterseniz su içmeyi deneyin. Suyla işiniz bittikten sonra, hala aç olup olmadığınızı yeniden değerlendirin.

3. Yemek yerken dikkatli olun

Dikkatsiz yemek, aşırı yemek yemenin bir reçetesidir. Çoklu görev çağında, çoğumuz TV izlerken, bilgisayarlarımıza bakarken veya telefonlarımıza göz atarken yemeklerin veya atıştırmalıkların tadını çıkarırız. Yemek yerken sadece yemeğinize odaklanmaya çalışın. Yediğiniz her lokmaya dikkat edin, her lokmayı çiğneyin ve yemeğinizin tüm tatlarının ve dokusunun tadını çıkarın.

4. İşlenmiş Gıdalardan Kaçının

Cips ve şeker gibi birçok işlenmiş gıda neredeyse tamamen besin değerinden yoksundur ve kalori ile doludur. İnsan vücudu, kalorisi çok yoğun ve besleyici olarak boş olan yiyecekleri işlemeye alışkın değildir.

5. Bol bol uyuyun

Araştırmalar, 8 saat kaliteli uyku almanın istekleri azaltabileceğini ve daha sağlıklı bir diyete yol açabileceğini göstermiştir. İyi uyuduğunuzdan emin olun ve farkı göreceksiniz!

6. Stresli Yemeklerden ve Duygusal Yiyecek Kararlarından Kaçının

İş yerinde geçen uzun bir günün veya sevdikleriyle duygusal bir tartışmanın ardından, çoğu insan hemen donmuş ürünler bölümüne gider, bir kutu dondurma kapar ve evine gider. Ancak yiyecek kararlarını duyguya değil açlığa göre vermeye çalışın. Duygusal yemek, duygularınızı gidermeyecek veya stresi azaltmayacaktır, bunun yerine pişmanlık sancıları olmadan size anında zevk verecektir.

7. Güne Doğru Başlayın

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltıyı atlamak, sonunda günün ilerleyen saatlerinde inanılmaz derecede acıkmanıza neden olur ve bu açlık aşırı yemeye neden olabilir. Sağlam bir kahvaltı etmek aşırı yemekten kaçınmanıza yardımcı olur, ayrıca gün boyunca kalori yakmanıza yardımcı olmak için metabolizmanızı hızlandırabilir.

8. Lif ve Protein Bakımından Yüksek Yemekler Tüketin

Lif ve proteinin sindirimi karbonhidratlardan daha uzun sürer. Bu nedenle, kilo vermeye çalışıyorsanız, lif ve protein bakımından yoğun bir diyet listesi önerilir çünkü bu yiyecekler sizi daha uzun süre tok tutacaktır. Bol miktarda yağsız protein, tavuk veya balık gibi lif açısından yoğun meyve ve sebzeler tükettiğinizden emin olun.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir