1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel Sağlık
  4. »
  5. Tek Kullanımlık Maskelerin Önemi

Tek Kullanımlık Maskelerin Önemi

Sağlık Fikri -
219 0

Yüzyıllardır insanlar başta olmak üzere tüm canlılar çeşitli hastalıklarla sınanmıştır. 100 yıl önce yaşanan İspanyol gribi, daha da geçmişe baktığımızda kara veba, birinci dünya savaşı döneminde yaşanan Tifüs salgını ve daha niceleri milyonlarca insanın hayatının son bulmasına neden olmuştur. Son yıllarda ise Sars virüsü, Mers virüsü ve son olarak da günümüzde yaşadığımız Covid-19 virüsü yine yüz binlerce insanın hayatına mâl olmuş korkunç virüslerdir. Ancak geçmişe göre günümüzde süreç teknolojinin gelişmesi ve insanların daha da bilinçlenmesi sayesinde daha hafif şekilde atlatılsa da bilinç düzeyi ne yazık ki tüm insanlarda aynı seviyeye ulaşamamış ve virüs etkisini hızla göstermeye devam etmiştir. Kış aylarına girdiğimiz şu son aylarda da virüs etkisini daha fazla hissettirmeye başlamıştır. 

Tüm virüslerde olduğu gibi Covid-19 virüsü de insandan insana bulaşmakta ve ne yazık ki bazı insanların bağışıklığı bu virüsü yenmeye yetmemektedir. Özellikle kronik rahatsızlığı olan, yaşı ilerlemiş olan, ciğerleri zayıf olan insanlar da bu virüsün kurbanı olmuştur. Ancak tüm bu ölümlerin başlıca sebebi kurallara uymamaktır. Toplum olarak bilinçli bir şekilde maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen Covid-19’un kaçınılmaz en önemli kurallarıdır. Özellikle maske kullanımına bu süreçte çok dikkat edilmesi gerekmektedir. İnsanlar tek kullanımlık maskelerini maalesef birden fazla kullanıp hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Üretilen maskelerin amacı mevcut hastalığı çevreye yaymayı önlemek ve potansiyel hastaların hastalığa maruz kalmasını önlemektir. Bunun için de maskelerin bir defa kullanılıp eve girmeden kapıda dikkatli bir şekilde çıkartılarak temas etmeden belli bir çöp poşetinin içine atılması gerekmektedir. Ancak insanlar maskeleri evlerine sokmayı hatta evlerinde yıkamayı bir alışkanlık haline getirerek hastalığa davetiye çıkartmaktadırlar. Tek kullanımlık maskeler adından da anlaşılacağı üzere yalnızca bir defa kullanım için üretilmiş ve bu amaçla satışa sunulmuşlardır. Maskelerin üzerinde barınabilecek virüslerin ele, yüze teması hastalığa maruz kalmamıza sebep olabilmektedir. Maskeler cebe veya çantaya konulmamalı, tekrar takılıp kullanılmamalıdır. Aksi takdirde virüsün kullandığımız diğer eşyalara teması ve doğrudan doğruya vücudumuza virüsün girişi kolaylaşır. 

Tek kullanımlık maskelerimizi başka insanların hayatlarını da düşünerek çevreye atmak da ölüme sebebiyet vermekle aynı derecede suçtur. Bu konuda insanların bilinçlenmesi ve daha hassas davranması gerekmektedir. Bu virüsü yaymaya, sevdiklerimizin veya hiç tanımadığımız insanların hayatını riske atmaya hakkımız yok. Toplum olarak maskelerimizi takalım, sosyal mesafeye uyalım ve kişisel hijyenimize özen göstererek insanlığımızı, geleceğimizi koruyalım. 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir