1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel Sağlık
  4. »
  5. Narın Faydaları Nelerdir ve Kullanımı

Narın Faydaları Nelerdir ve Kullanımı

Sağlık Fikri -
259 0

B vitamini ve potasyum bakımından zengin olan nar, C vitamini açısından da son derece önemli bir besin kaynağıdır. 100 ml nar suyu insan vücudunun C vitamini gereksinimin yaklaşık yüzde 15 gibi önemli oranını karşılayabilmektedir.  Özellikle de zayıflama ürünlerinin vazgeçilmez maddesi olan nar özü şeker ve kalori içermediği için diyetler içinde yardımcı bir meyvedir.

*Narın kabuğunun ishale iyi geldiği söylenmektedir.

* Mideyi kuvvetlendirme de etkilidir.

*Çarpıntılara iyi geldiği bilinmektedir.

* Pekliği gidermeye ve safra sökme için kullanılabilecek doğal bir meyvedir.

Narın faydalarının arasında yapılan son araştırmalarda kesin olmamakla birlikte şu alanlarda insan sağlığına faydaları olduğu düşünülmektedir.

* Özellikle nar suyunun virüs önleyici özelliğe sahip olmasından dolayı diş taşı temizleyici olarak kullanıldığı bilinir.

* Nar iplik ya da yün boyama renk vermek için kullanılır.

*Nar üretiminde ülkemiz en çok üreten 3. Ülke sıralamasındadır. 1. ülke İran’dır 2. İse Hindistan ülkesidir.

* Kadınlarda göğüs kanserini oluşturan hücrelerin türemesini engellemeye yardımcı olduğu araştırmalar sonucunda kesin olmasa da düşünülmektedir.

* Özellikle de erkeklerde oluşan prostat kanserini engelleme ile ilgili araştırmalar yoğun olarak devam etmektedir.

Nar ülkemizde en çok ege ve güney doğu bölgelerinde yetişmektedir.  Denizli Irlıganlı bölgesinde yetişen nar ülkemizdeki en güzel nar veren topraklardır.  Irlıganlı narı dış ülkeler tarafından da en çok tercih edilen nardır.

Kuraklığa oldukça dayanıklı olan nar, Akdeniz tipi hem kış ya da yazın yağmur alan bölgelerde daha iyi yetişmektedir. Daha yağışlı iklime sahip olan yerlerde yetişmemesinin sebebi ise mantarların oluşturduğu kök çürükleri olarak bilinmektedir. Ayrıca soğuğa -10 dereceye kadar dayanıklı bir yapıya sahiptir.

NARIN KULLANIMI

Bu meyvenin içerisindeki tohumlar yenir. Kabuğu, yaprağı ya da dalı tıbbi malzemelerde kullanılmaktadır.

YEMEK OLARAK KULLANIMI

Nar bir bıçak yardımıyla ortadan ikiye bölünür. Daha sonra tanecikleri kabuk ve liflerinden ayrıştırılarak bir kap içerisine dökülür. Biraz zahmetli olan bu işlemi kolaylaştırmak için farklı yöntemler bulunmaktadır. İlki nar ikiye bölündükten sonra bir tas ya da kap yardımıyla arkasına vurularak narın tanelerini ayıklamak.

İkinci yöntem ise nar tohumlarını bir su kabına koyarak beklemek. Bu işlemde beyaz lifler suyun üzerinde kalır. Taneleri ise su dibine düşerek ayrışır. Bir kaba tanelerini koyarak kaşık yardımıyla afiyet ile yiyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir