1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel Sağlık
  4. »
  5. Malta Eriğinin Faydaları Nelerdir

Malta Eriğinin Faydaları Nelerdir

Sağlık Fikri -
715 0

Hem tatlı hem de mayhoş olan tadıyla sofraları süslemekte olan renkli meyve malta eriğinin diğer bir adı da yeni dünyadır. Kabızlıktan kalp rahatsızlıklarına kadar pek çok faydası olan bu meyvenin kilo vermeye yardımcı olduğu da unutulmamalıdır.

Diyet yapmayı düşünen veya diyet yapan kişiler için gerçekten çok ideal bir meyve olan malta eriği, vücuttaki kan şekerinin yavaşça yükselmesini sağlamasının yanı sıra içerdiği lifli yapısı sayesinde de kan şekerinin düşmesini de yavaşlatarak ani acıkma krizlerinin önüne geçmektedir.

Tok tutucu özelliği ve düşük kalorili niteliği sebebiyle, kilo verme sürecinde oldukça etkili bir meyvedir. Malta eriği, antioksidan etkilere sahip olması sayesinde hücre hasarlarının önüne geçiyor ve kalp hastalıklarına karşı kişiye etkin bir koruma imkanı sunuyor.

Sindirim sorunlarından olan kabızlık sorunu çekenler için lifli yapıda olması sebebiyle oldukça yararlı bir meyve olma özelliğine sahip. Lifli yapıda olması nedeniyle bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Düzenli olarak tüketildiği zamansa kabızlık sorununa çare olmaktadır.

Malta eriği meyvesinin yapraklarının kaynatılarak içilmesi, şeker hastalığına iyi gelmektedir. Malta eriği meyvesinin suda pişirildikten sonra demlenmesi için bir süre bekletilip içine şeker katıldığı zamansa; ishal ve dizanteri rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Çekirdeklerinin kaynatıldıktan sonra suyunun içilmesiyle idrar söktürücü özelliğe sahip olmasının yanında böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesine de faydası olmaktadır. Ayrıca sinirleri güçlendirici ve kan dolaşımını düzenleyici etkisi vardır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir