1. Anasayfa
  2. »
  3. Cinsel Sağlık
  4. »
  5. İnmemiş testis nedir ve tedavisi nasıldır?

İnmemiş testis nedir ve tedavisi nasıldır?

Sağlık Fikri -
277 0

Erkek çocuklarda çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bebeğin anne karnında gelişimi sırasında testisler ilk önce böbreğin üst kutbunda oluşmaya ve gelişmeye başlar. Gebeliğin ilerleyen haftalarda bebeğin karın içindeki testis kasık kanalına yaklaşır ve doğuma yakın bir sırada kasık kanalından geçerek yerine iner. Bu inme sürecinin herhangi bir düzeyde aksaması ya da takılması sonucu inmemiş testis dediğimiz tablo ortaya çıkar ki testisin yerinde olmamasına inmemiş testis diyoruz. 

Erkek çocuklarının yaklaşık doğumda yüzde 2’sinde inmemiş testis vardır. Testislerin yerinde olmaması torbanın boş olmasıyla rahatlıkla saptanabilir. Doğumdan sonra mutlaka bir çocuk cerrahisi hekimi tarafından değerlendirilerek testislerin yerinde olup olmaması kontrol edilmelidir. Kontrol edildiğinde yerinde olmayan testisler bir yaşına kadar takip edilmelidir. 

İnmemiş olan testisler zamanla 1 yaşına kadar inme süreci devam ettiği için yerine gelebilmektedir. 1 yaşına kadar inmeyen testislerin tedavi yöntemi cerrahidir. İnmemiş testis hastalarında ameliyat günübirlik cerrahiden gerçekleştirilmektedir. Hastanede yatmasına gerek yoktur. Ayaktan gelip hasta ameliyat olup evine geri gitmektedir. İnmemiş ise saksılarda ameliyat edilmez ya da geciktirebilir ise ileriki hayatında kısırlık söz konusu olabileceğinden dolayı mutlaka ve mutlaka ameliyat edilmelidir. Ameliyat sonrası dönemde de inmemiş testis hastaları aralıklı olarak birkaç yıl bir çocuk yerel hekimi tarafından takip edilmeli.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir