1. Anasayfa
 2. »
 3. Cinsel Sağlık
 4. »
 5. Erkeklerin Cinsel Sorunlarının Psikolojik Nedeni

Erkeklerin Cinsel Sorunlarının Psikolojik Nedeni

Sağlık Fikri -
309 0

İnsan nesli yaratıldığından beri çoğalmak ve aile olabilmek için cinsellik var. Aslen gizli bir eylem, bir durum olsa da insan ihtiyaçlarından bir tanesi cinsellik oluyor. Çünkü insan çoğalmak için birliktelik yaşaması gerekir. Özellikle eşler arasında iletişimin yolunu çizen eylemler arasında yer alır. Eşler arasında oluşabilecek cinsel sorunlar pek çok soruna neden olabilir. Mutsuzluk ve psikolojik sorunlar ortaya çıkarır. Günümüzde yapılan araştırmalara baktığımızda her evli 10 çiftten 3 ünde cinsel problem ortaya çıkıyor.

Cinsel Sorunların Nedenleri

Dünyada ve ülkemizde sık rastladığımız cinsel sorunlara göz attığımızda aşağıda ki nedenlerden kaynaklanabiliyor.

 • Çocukluk döneminden itibaren çocuğun alına yerleştirilen geleneksel davranışlar.
 • Çocuğun büyürken yetiştirilme tarzı
 • Bedenin bozulmuş olduğu kanısı ve kişide saygı eksikliği
 • Çekingen yapı
 • Eşler arasında farklı sorunlar, kavgalar, tartışmalar
 • Özgüven eksikliği
 • Geçmişte travma yaşatan olayların gerçekleşmiş olması ve bunu hafızadan atamamak
 • Cinsel odaklı problemler
 • Fizyolojik problemler

Fakat hemen hemen ortada psikolojik sorunların olmasından dolayı cinsel yaşam etkileniyor.

Psikolojiye Bağlı Cinsel Sorunlar

Cinsel sağlık problemi hemen hemen herkeste ortaya çıkabilecek problemlerden bir tanesidir. Özellikle psikolojik kaynaklı cinsel problemler günümüzde oldukça fazla. Tedavisi farklı seanslarla yapılarak çözülmektedir.

Kadınlarda Ortaya Çıkan Psikolojik Cinsel Problemler

Vajinismus

Kadınlarda ortaya çıkan vajinismus sık görülen cinsel problemler arasında yer alıyor. Cinsel birleşme esnasında kadında ki vajina kaslarının kasılması ile istemsiz olarak penisin içine girmesini engellemesine denilir. Genelde baskıcı ortamda büyüyen ve cinsel birleşmeden korkan kadınlarda ortaya çıkar. Vajinismus tedavisi olmakla birlikte ilaç tedavisi ile de desteklenir. Doğru tedavi yapıldığı taktirde vajinismus yenilebilir.

Orgazm Olamama

Kadınlar arasında görülen cinsel bozukluklardan biri orgazm olmamadır. Orgazm hem kadında hem erkekte cinsel birliktelik esnasında alınan hazın en üst seviyesine çıkma ve boşalma evresine denir. Pek çok kadın hayatı boyunca hiç orgazm olamaz. Orgazm bozukluğu olarak nitelendirilen bu durum cinselliğin bilincinde olmama, basıcı ortamda yetişme, bilgisizlik gibi problemlerden dolayı ortaya çıkar. Psikolojik destek ile atlatılabilir.

Erkeklerde ki Psikolojik Cinsel Sorunlar

Sertleşme (Ereksiyon Sorunu)

Cinsel ilişki esnasında vajinaya girebilmesi için penisin sertleşmesi ve büyümesi gerekir. sertleşme sorunu olan erkekler vajinaya girebilmek için bu seviyeye erişemez. Buna ereksiyon olamama, ereksiyon sorunu, sertleşme sorunu denilir. ileri yaşlarda erkelerde ereksiyon sorunu artar. Genç yaşlarda yaşanan ereksiyon sorununun altında stres, yoğun iş temposu, önceden yaşanan sorunlu cinsel birleşme, partneri tatmin etmeme korkusu gibi nedenler yatabilir.

Erken ve Geç Boşalma

Erkeklerde cinsel ilişki esnasında daha cinsel birleşme olmadan ya da penisin vajinaya girmesi ile birlikte, partnerin henüz tatmin olmadan boşalmasına erken boşalma denir. Erken boşalma sık karşılaşılan problemler arasında yer alırken geç boşalma daha nadir görülür. Geç boşalma ise erkeğin cinsel ilişki esnasında çok uzun sürede orgazma ulaşması ve boşalmasına denir. Bazen boşalma hiç yaşanmaz. Bu durumda mastürbasyon ile boşalma oluşur. Her iki problemin altında da psikolojik etmenler vardır. Tedavisi ise ilk önce ürologlar tarafından yapılır. Sonrasında psikoterapi alınır.

Kadınlar ve Erkeklerde Ortak Görülen Cinsel Problemler

Ağrılı Cinsel Birleşme

Erkeklerde ereksiyon ve cinsel ilişki esnasında görülürken, kadınlarda penisin vajinaya girmesi ile oluşan ağrılar vardır. Bu cinsel ilişkiyi kötü yönde etkiler. Bu ağrıları yaşayan çiftler mutlaka doktor muayenesi olması gerekir. kadınlar jinekoloğa, erkekler ise üroloji doktorlarına gitmelidir. Herhangi bir fiziksel soruna rastlanmadığı durumlarda kişide cinsel isteksizlik olup olmadığı tespit edilmeli. Strese ve psikolojik problemlere dayalı cinsel birleşmeler ise çift olarak terapiye gönderilmelidir.

Cinsel İsteksizlik ve Fobi

Eşlerin arasında yaşanan cinsel isteksizlik çüftin evlilik hayatlarını dahi olumsuz yönde etkiler. Yoğun iş temposu, yaşanan kötü cinsel birliktelik, stres, cinsel fobiler, hem erkek hem de kadınlarda psikolojik sorunlar ortaya çıkarabilir. Bunun sonucunda cinsel isteksizlik ve cinsel fobi ortaya çıkar. Eğer altta yatan herhangi bir fiziksel sorun yoksa mutlaka psikolog yardımı almanız gerekir. Aksi durumda evlilik hayatı bile sonlanabilir.

Yukarıda belirtilen problemler çiftlerin arasını açar. Bu nedenle aile bütünlüğünüzü bozmadan önce psikiyatri desteği almanızda, soruna yönelik tedavi yöntemi uygulanmasında fayda var.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir