1. Anasayfa
  2. »
  3. Saç Bakımı
  4. »
  5. Saç Nasıl Taranır?

Saç Nasıl Taranır?

Sağlık Fikri -
338 0

Kulağa çok basit gelen bu işlem bizleri kadın olarak hem fiziksel olarak hem de psikolojik yönden etkilemektedir. Saç bakımımıza ne kadar fazla özen gösterirsek, oluşan fiziksel güzelliğimiz de bizi o derecede iyi hissettirecektir.

Saçlar Ne Sıklıkta ve Nasıl Taranmalı?

Uzmanların uzun uğraşlarla yaptığı araştırmalar neticesinde günde 2 kez saç taramanın sağlıklı saçlara sahip olmak için yeterli olduğu sonucuna varılmıştır. Sabah güne başlarken ve akşam yatmadan önce yapılması tavsiye edilen tarama işleminde tarak, saçların en uç kısımlarından saç derisine kadar tüm saçlı bölgede nazikçe gezdirilmelidir. Sert yapılan tarama işlemi saçların kırılmasına ve dökülmesine neden olmaktadır.

Saç tarama işlemine başlamadan önce eğer saçlar çok kuru ve karışmış ise saç açıcı sprey veya kuru şampuan kullanılarak saçlar bir miktar nemlendirilmelidir. Çok kuru olarak taranan saçlarda kırılmalar oluşabilir. Saçlarımızı ıslak olarak taramak istersek kırılmaları ve kopmaları önlemek için iri dişli taraklar veya nemli fırçalar kullanmalıyız. Aksi halde ıslak durumdaki saçta kopma ve kırılmalar kaçınılmaz olacaktır.

Saç tarama işleminde taramaya saç uçlarından başlanmalıdır. Her tarak darbesinde 2-3 cm. yukarı doğru çıkılarak saç derisine kadar ilerlenmelidir. Tarama işlemi yapılırken dolaşmış bölgeler tarak yerine parmaklar kullanarak açılırsa saç daha az zarar görmüş olur. Dolaşmış bölge parmaklar ile açıldıktan sonra taramaya devam edilmelidir.

Neden Her Gün Saçlarımızı Taramalıyız?

Saç derisinde saçın beslenmesini ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayan doğal yağlar salgılanır. Rutin olarak günde 2 kez yapılan bu tarama işleminde deriden salgılanan bu doğal besleyici yağlar saç uçlarına kadar ulaşarak saçların daha bakımlı ve parlak olmasını sağlar. Ayrıca tarama esnasında saç derisinde hızlanan kan dolaşımı saçların daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Doğru Tarak Seçimi

Her kadın için saç bakımında önemli noktalardan birisi de doğru tarak seçimidir. Saçlar sönük ve hacimsiz ise sert kıllı ve geniş aralıklı ahşap fırçalar tercih edilmelidir. Böylece saçlar daha hacimli ve dolgun görünecektir. Saçlar kabarıksa fırça tercih etmek yerine aralıkları geniş olan, elektriklenmeyi önleyecek ahşap taraklar seçilmelidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir