1. Anasayfa
 2. »
 3. Saç Bakımı
 4. »
 5. Saçı Dökülenler İçin Bıttım Sabunu

Saçı Dökülenler İçin Bıttım Sabunu

Sağlık Fikri -
801 0

Çok uzun zamandır temizlik ürünü olarak kullanılan bıttım sabunu uzmanların dikkatini çekmesiyle araştırılmaya başlanmış ve ciltte, saçlarda çok önemli faydaları olduğu görülmüştür. Siirt’e özgü olan bu sabun Siirt’in bıttım ağaçlarında yetişir. Eylül ayının başından toplanmaya başlayıp eylülün sonuna kadar hasat sürer. Yaban fıstık yağı ve melengiç yağından elde edilen bu sabunun yapımı oldukça zahmetli ve uzun zaman alan bir işlemdir. Tamamen ev yapımı olup içeriğinde hiçbir kimyasal barındırmaması yönünden gerek yurt içi gerekse yurt dışında büyük ilgi görmektedir. Özellikle saçı dökülen, kellik sorunu yaşayanların rağbet ettiği şifalı bir sabun diyebiliriz bıttım sabunu için. Peki, bıttım sabunun başka ne gibi faydaları var bu yazımızda bunları öğrenelim.

BITTIM SABUNUNUN FAYDALARI

 • Antiseptik özelliği sayesinde saç diplerinde oluşan bakteri ve mikropları öldürür.
 • Kuru saçları nemlendirir.
 • Saç beyazlamasını geciktirir ve 7-8 ay düzenli kullanımından sonra beyazlamış saçları güçlendirip eski rengine kavuşturduğu gözlemlenmiştir.
 • Gözenekleri açarak cildin daha rahat nefes almasını sağlar.
 • Varis sorunu yasayanlarda varis ağrılarını hafifletir.
 • Saç dibinde saç dökülmesine sebep olan yaraları, egzamayı ve kaşıntılarını yok eder.
 • Ciltte oluşan sedef, mantar gibi deri hastalıklarını iyileştirir.
 • Ergenlik sivilceleri ve akne sorununu çözer oluşan lekeleri giderir.
 • Cilde peeling etkisi yapar.
 • İnce ve kırılan saçları güçlendirir.
 • Saçlara parlaklık ve canlı bir görünüm kazandırır.

BITTIM SABUNUN KULLANIMI

Bıttım sabununu kullanırken saçlarınıza masaj yaparak uygulayın ve bu sabunu kullandıktan sonra kimyasal içerikli hiçbir ürünü kullanmayın. Sabunu gün aşırı kullanmaya özen gösterin ki bıttım sabununda bulunan yağ saçınızı besleyebilsin. Saçınızı ılık suyla yıkayıp iyice duruladığınızdan emin olun. İyi durulanmadığı takdirde saçınız yağlıymış gibi hissedebilirsiniz. Eğer kepek sorunu yaşamazken bu sabunu kullandıktan sonra böyle bir durumla karşılaşırsanız canınızı sıkmayın bıttım sabunu cildinizdeki ölü deriyi attığı için bu durumu yaşıyor olabilirsiniz. Cildinizin sabunu tanımasına 2-3 kullanım daha fırsat verin. Ayrıca normal sabunlarda yaşanılan saçın kuruması problemi bıttım sabununda meydana gelmez. Son olarak bu şifalı sabunla ilgili söyleyeceğimiz şudur; piyasada satılan birçok bıttım sabunu adı altında sabunla karşılaşabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta bıttım sabunu sarı veya yeşil renginde olup doğal parfümsüz kokusuyla onu diğer sabunlardan ayırt edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir