1. Anasayfa
 2. »
 3. Cinsel Sağlık
 4. »
 5. Tüp Bebek Tedavisi Esnasında Cinsel Yaşam

Tüp Bebek Tedavisi Esnasında Cinsel Yaşam

Sağlık Fikri -
605 0

Evli çiftler arasında bebek elde etmek tercihi olanlarda kısırlık çok ciddi bir meseledir. Son zamanlarda yapılan evliliklerde istatistik olarak her 5 çiftten birinde kısırlık sorunu vardır. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler, amaçlarına ulaşamadıkları zaman sosyal hayatlarında çekilmez bir durumla karşılaşırlar.

Hamile kalmak için uğraş veren çiftlerde cinsel birleşmenin belli bir takvimde yapılması stresi arttırır. O kadar uğraştıktan sonra hamilelik olayının oluşmaması çok büyük hayal kırıklıkları yaratır. Bu zamanlarda güçlü kalmak, cinsel hayata devam etmek çok önemlidir.

Tüp bebek tedavisi esnasında da alınan hormon ilaçları da çiftimizi olumsuz etkileyebilir. Özellikle kadınların kullanmış oldukları yüksek dozajdaki hormonlar, kadınların ruh halini etkileyebilir. Bu sebeple tüp bebek tedavisi esnasında bu durumları bilmek ve güçlü olmak gerekir.

Kısırlık tedavisinde karşılaşılan güçlükler

 • Cinsel ilişkide isteksizlik : Çocuk sahibi olmak isteyen partnerler özellikle yumurtlama dönemlerinde çok sık cinsel birleşmeye girerler. Yeterince tatmin bile olmadan yumurtlama dönemi boşa gitmesin diye robot gibi birliktelik yapabilirler. Bu birlikteliklerin zevkli bir halde olması düşünülemez. Bu sık birliktelikler çiftlerin birbirlerine karşı cinsel isteği oldukça azaltır.
 • Hamile kalma stresi : Partnerlerde bir tanesi diğer partnere göre daha fazla çocuk sahibi olmak istiyorsa cinsel isteksizlik yaratabilir. Partnerler arasında istenmeyen gerginlikler bile yaşanabilir.
 • Özel hayatın unutulması : Tüp bebek tedavisi esnasında devamlı çocuk yapmaya odaklanıldığı için özel hayat ile evk alınan her şey ihmal edilir.
 • Bir tarafın kendisini suçlaması : Çocuk sahibi olamadıkça partnerlerden biri kendini yetersiz ve yalnız hissedebilir. Bir de çevredeki kişilerin baskısı buna eklenirse durum çok zorlaşır.

Tüp bebek tedavisi esnasında partnerler cinsel hayatlarını korumak için ne yapabilirler?

 • Duygusal olarak birbirlerine estek olmak ve sevecen kalmak
 •  Tüp bebek tedavisi sürecinde yaşanılanları çevresindekiler ile paylaşmamak
 • Cinsel hayatlarını renklendirmek için gereken fantezilere ve çeşitli kurlara açık olmak.
 • Tüp bebek tedavisi esnasında gerekirse grup tedavisi almak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir