1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel Sağlık
  4. »
  5. Tiroid Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Sağlık Fikri -
546 0

İnsan vücudunun boyun kısmında kıkırdağın hemen arkasındaki parçaya tiroid bezi denir. Bu tiroid bezleri insan için hayati öneme sahip olup; metabolizmanın çalışmasını düzenleme, dolaşım sistemi dahil tüm sistemlerin çalışması gibi sorumluluklara sahiptir. 

 Tiroid Hastalıkları

 Guatr, hipotiroidi, hipertiroidi tiroid hastalıklarıdır. 

 Tiroid Rahatsızlığı Nasıl Anlaşılır?

Tiroid hastalıklarına sahip bireylerde normal hayatı etkileyen çok fazla semptom gözlemlenebilir. Bu semptompları gösteren bireyler kesin tanı ve sağlık için mutlaka doktor ile görüşmelidir.

 Yorgunluk

 Tiroid kaynaklı hastalıkların en çok gözlemlenen belirtisi kişinin sürekli yorgunluk hissiyatına sahip olmasıdır. Uyku sonrasında dahi hasta bireyler kendilerini aşırı yorgun hissedebilir.

 Uyku Problemleri

Tiroid hastalarında gözlemlenen bir diğer semptom ise uykuda düzensizliktir. Kişilerde sürekli uyuma isteği, sekiz saatten fazla uyuma ve uyandığında hâlâ yorgun hissetme, uyuyamama, geceleri sürekli uyanma, uyku öncesi strese girme gibi durumlar ile karşılaşan bireyler mutlaka doktora başvurmalıdır.

Kilo 

Sağlıklı bir yaşam için yapılan diyet beslenmesine ve yapılan düzenli spora rağmen kilo verilemiyor ya da alınamıyorsa, vücutta yağ erimesi gözlemlenmeyip verilen kilo sadece kas kütlesinden ise, çok fazla beslenmeye rağmen kişi kilo veriyorsa ya da aynı kiloda kalıyorsa tiroid hastalığına sahip olma ihtimali vardır.

Psikolojik Rahatsızlıklar

 Aşırı sinirlenme, öfke kontrol kaybı, depresif ruh hali, anksiyete, konsantre olamama, hafızada zayıflama gibi psikolojik değişimler hastalık belirtilerinden bazılarıdır.

Kas ve İskelet Sistemi Rahatsızlıkları

Ayakaltında gözlemlenen karıncalanma hissi, bacak ve kolların birden uyuşması ve hareket ettirilememesi, baldırda yüksek şiddette ağrı, kollarda güçsüzlük, ellerde titreme ve ağrılar tiroid belirtilerindendir.

Regl Dönemi 

Tiroid hastalıkları kadınlarda erkeklere kıyas ile daha yüksek oranda bulunmaktadır. Bu nedenle kadınlar regl dönemlerinde yüksek sancı ve şiddetli ağrı durumu, regl süresinin kişinin normal perioduna göre daha kısa ya da daha uzun olması gibi menstrüel düzensizlikler ile karşılaştığında doktor ile görüşmelidirler.

Kalp ve Nabız

Tiroid hastalarında kan basıncı değişimleri gözlemlenir. Bunlar küçük tansiyonun düşük, büyük tansiyonun buna rağmen yüksek olmasıdır. Buna ek olarak nabız hasta bireylerde çok daha düşüktür.

Cinsel Yaşam

Tiroid bezinin hormonel bir bez olduğu göz önüne alındığı zaman, hormonlardaki bozuklukların cinsel yaşamı etkilememesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Cinsel isteksizlik, libidonun düşük olması, ileriki aşamalarda kısırlık gözlemlenmesi tiroid hastalığı belirtilerindendir. 

Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları

Uzun süren kabız olma, ishal olma, sindirim sisteminin yavaşlaması gibi durumlarda ilaçların ve takviye besinlerin fayda etmemesi durumu önemli hatalık belirtilerinden bazılarıdır.

Kolesterol Seviyeleri

Hasta bireylerde kişi spor ve diyet yapmasına rağmen kolesterol seviyesi çok yüksek ya da çok düşüktür. Bu nedenle bu belirtileri gösteren kişiler ile bir uzman ile görüşmelidirler.

Göz Rahatsızlıkları

Göz kuruluğu, göz kapaklarının şişmesi, gözün sürekli sulanması, bulanık bakış açısı, ışığa duyarlılık gibi semptomlar az gözlemlenen tiroid hastalıklarından bazılarıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir