1. Anasayfa
  2. »
  3. Diyet
  4. »
  5. Su Orucu Nedir? Su Orucunun Yararları ve Zararları Nelerdir?

Su Orucu Nedir? Su Orucunun Yararları ve Zararları Nelerdir?

Sağlık Fikri -
616 0

Son yıllarda insanlar fazla kilolarından kurtulabilmek için birçok farklı diyete başvurabilmektedirler. Özellikle yazın gelişiyle birlikte insanlar vücutlarını şekillendirmek ve kilo vermek için birçok diyet yapmaktadırlar. Bu diyetlerden birisi olan Su orucu nedir? Su orucunun yararları ve zararları nelerdir? Su orucu diyeti hiçbir şey yenmeden 24 ila 72 saat arası tutulan sadece su içilen diyettir. Hızlı kilo verdirdiği için bu diyet tercih edilse de yararları ve zararları hakkında doktorlar hala tam karar verememişlerdir. Son yıllarda 7 günlük ve 21 günlük su oruçları da popüler olduysa da bunlar tehlikelidir ve doktor gözetiminde yapılmalıdır. Su orucunu tutanların genellikle birkaç ana sebep dolayısıyla bu orucu tuttukları görülmektedir. Bunlar; Dini nedenler, Kilo verme amacı, Detoks amacı, Sağlıksal nedenler, Tıbbi bir durum için hazırlık gibi nedenlerden dolayı su orucu tutulmaktadır. Su orucu nedir? Su orucunun yararları ve zararları nelerdir? Sorusuna cevap getirdiğimize göre diğer önemli bir hususa yani su orucunun nasıl tutulduğuna açıklık getirebiliriz.

İlk defa aç kalacak olan kişiler için su orucu tutmak için hazırlık yapılması tavsiye olunur. 3 ila 4 gün küçük porsiyonlarda yemek yiyerek kendinizi açlığa hazırlamak tavsiye edilir. Ardından günün belirli kısmı kendinizi aç bırakarak su orucuna hazırlanmış olursunuz. Ardından su orucu tutmaya hazır hale gelirsiniz. 24 ile 72 saat arası tutulan su oruçları bu süreyi aşarlarsa mutlaka bir doktor gözetimine girmelidirler. Çoğu insan günde 2 ila 3 litre su tüketmektedir, su orucunun bazı versiyonlarında çaylar ve kahveler de tüketilebilmektedir. Su orucunu tuttuktan sonra bitirmekte bir o kadar önemlidir. Su orucunu bitirirken oluşan yemek yeme güdüsüne karşı durmak önemlidir. Su orucunu bir çorbayla bitirmek en sağlıklı olanıdır. Daha sonra küçük öğünler şeklinde devam edin. Daha sonraları büyük öğünlere geçebilirsiniz.

Bu şekilde fazla kilolarınızdan kurtulabilir ve istediğiniz kilolara düşebilirsiniz. Ancak bu diyeti uygularken dikkat edilmeli herhangi bir sağlık özel durumunuz varsa bu diyeti yapmamalısınız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir