1. Anasayfa
  2. »
  3. Saç Bakımı
  4. »
  5. Saç Ekimi Esnasında Yapılanlar Nelerdir

Saç Ekimi Esnasında Yapılanlar Nelerdir

Sağlık Fikri -
321 0

Genetik faktörler, stres, yaşam temposu saç dökülmelerine en çok neden olan faktörlerdir. Günümüzde erkeklerin büyük bir çoğunluğunun ortak sorunu olan saç dökülmesi artık problem olmaktan çıkmış, saç ekimi adı verilen bir operasyonla çözüme kavuşturulmuştur. Bu yazımızda sizleri saç ekimi esnasında yapılanlar nelerdir, bunun hakkında bilgilendireceğiz. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin büyük bir çoğunluğu, etrafından alacağı yorumlar ve eleştirilerden çekinmektedir. Saç ekimi konusunda endişelenen birçok hasta ise saç ekimi esnasında yapılanlar nelerdir, merak etmektedirler.

Saç ekiminin uzman kadro tarafından, ameliyathane şartlarında, hijyenik ve steril bir ortamda yapılması önemlidir.

Saç ekiminde uygulanan iki yöntem vardır.

  • FUT Yöntemi
  • FUE Yöntemi

FUT Yöntemi Uygulanışı

Açılımı “foliküler ünite transplantasyonu” olan FUT tekniğinde saç köklerinin alınması için cerrahi bir işlem uygulanır. Saç köklerinin tek tek işlenmesi yerine kümeler halinde ekildiği bu yöntem ülkemizde pek tercih edilmemektedir.  Bu yöntemde sağlıklı saç köklerini bulunduran doku parçası cerrahi bir yöntemle alınır ve uygulama yapılacak bölgeye transfer edilir. Ortalama 5 saat süren bu uygulama fiyat açısından daha uygundur.

Dezavantajları

FUT yöntemi uygulanan hastada çok şiddetli ağrı ve işlem yapılan bölgede kalıcı iz oluşabilir. Ve işlem tekrar yapılmak istenirse en az 6 ay beklemek gerekmektedir.

FUE Yöntemi

Açılımı “foliküler ünite ekstraksiyonu” olan FUE tekniğinde kıl kökleri FUT tekniğindeki gibi kümeler halinde değil,  tek tek çıkarılır. İlk aşama olarak fotoğraflarınız alınarak, saçlarınız özel tıraş makineleri kullanılarak 1 numaraya kısaltılır ve lokal anestezi yapılır. Daha sonra verimli saç kökleri, mikro cerrahi punchlar kullanılarak tek tek çıkartılır. Ardından, saçınızın ön bölgesine çizilecek saç çizgisi belirlenir ve çizilir ve saçlarınıza istediğiniz yönü vermeniz sağlanır. Açılan saç kanallarına, verimli saç kökleri transfer edilir ve saçlarınız özel bakım losyonlarıyla temizlenir. FUE yöntemiyle bir seansta ortalama 5000 saç kökü transfer edilebilir. Dezavantajı bulunmamaktadır. İşlem yapıldıktan sonra günlük yaşamınıza rahatça geri dönebilirsiniz. Saç ekimi yapılan bölgede kabuklar oluşabilir fakat saçınızı yıkadığınızda bu kabuklar da kendiliğinden düşecektir. FUE yöntemiyle yapılan saç ekimi işlemi sonrasında ilk 3 ay, saçlarınızda bir değişme olmayabilir. Hastalarda en erken 5-6 ay içinde değişiklikler meydana gelmektedir. Saç ekimi yapılan kişilerde en geç 1 sene sonra yeni ve sağlıklı saçlar çıkmaya başlamıştır.

Bu yazımızda sizlere saç ekimi esnasında yapılanlar nelerdir, bunlardan bahsettik. Saç ekimi, saç dökülmesi problemi yaşayan herkesin yaptırabileceği, uygulaması oldukça basit bir işlemdir. Ve hiçbir risk içermez. Dikkat etmeniz gereken tek nokta, saç ekiminin uzman bir kadro tarafından, ameliyathane şartları altında ve hijyenik bir şekilde yapılmasıdır. Saç dökülmesi hayatınızı etkilemesin. Uygulaması ve iyileşme süreci çok hızlı ve pratik olan bu yöntemi denemenizi mutlaka tavsiye ederiz.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir