1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel Sağlık
  4. »
  5. Öpücük Hastalığı Tekrar Eder mi?

Öpücük Hastalığı Tekrar Eder mi?

Sağlık Fikri -
150 0

Halk arasında Öpücük hastalığı olarak adlandırılan, mono hastalığı veya EBV virüsü diye adlandırılır.
EBV virüsü oldukça yaygın bir hastalıktır. Virüs çoğunlukla öpücük veya tükürükten bulaşır bu sebep ile öpücük hastalığı diye halkımız tarafından adlandırılır.

Başka virüslerde de nadir olarak öpücük hastalığı rastlanır. Öpücük hastalığı genel olarak gençlerde ve yetişkinlerde görülür. Vücudumuzda EBV virüsünü kan testleri ile ortaya çıkar. Genelde virüs 3-5 hafta içerisinde, etkisini yitirmeye başlar ama virüs yaklaşık 2 aya kadar yorgunluk belirtileri gösterebilmektedir. Hastalığı doktor gözetimi altında ve dinlenerek iyileşmenizi hızlandırabilirsiniz.

Öpücük hastalığı Dünyada sık rastlanan virüstür. EBV, uçuk hastalığına neden olan herpez virüs ailesindendir. Virüs öpücük, enfeksiyona yakalanmış ağız, kan, vücut sıvısı teması ile bulaşır. Bunların yanı sıra öksürük, hapşırma, hastalık sahibi olan bir kişi ile yemek veya içecek paylaşılması hastalığı bulaşmasına neden olur.

Öpücük Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Öpücük hastalığında virüs vücuda girdikten sonra, belirtiler 5-9 haftayı bulmaktadır. Hastalık vücuda girdikten ve belirtiler baş göstermesindeki ara süreye kuluçka süresidir. Virüs gençlerde ve yetişkinlerde kuluçka döneminin sonra ermesi, üzerinde belirgin belirtiler baş gösterir.

Virüs çocuklarda genellikle belirti göstermez ve genellikle hissedilmeden iyileşir. Öpücük hastalığına yakalanan çocuklarda nadir görülse de şikayetleri bulunmaktadır.

Mono virüsü Genellikle 13-26 yaş grubunda görünür. Virüs vücutta 1-1,5 ay arasında etkisini yitir.

İlk Belirtiler

Yorgunluk, iştahta kapanma, titreme, üşüme vardır. İlk belirtiler 1 ile 3 gün arasında baş gösterir. Hastalığın ilk günlerinde, iki göz kapaklarında ödem görülme durumu vardır.

Yoğun Belirtiler

Ateşin dirençli hale gelmesi, boğazda ağrı kaşıntı kızarıklık, bademcik şişmesi, gece terleme ve şiddetli baş ağrıları Öpücük hastalığı belirtileridir. Hastalığa yakalanan bazı kişilerde deride lekeli döküntüler görünür. Belirtiler varsa sağlık durumunuz ciddi duruma gelmeden doktora gidilmelidir.

Öpücük hastalığı nadir olsa da, karaciğerde bulaşıp ciğerde şişme olarak kendini gösterip, ağır bir tablo ile karşılaşmak mümkündür. Karaciğerde büyüme yapıp hepatit hastalığını, tetikleme durumu vardır.

Öpücük hastalığın diğer nadir belirtisi, olarak öldürücü olabilme ihtimali vardır.

Öpücük hastalığına yakalanan kişilerde, yapılan testlerin çoğunda karaciğer, değerlerinin anormal olduğu tespit edilmiştir.

Virüse Öncelikli Olarak Yakalanma Durumu Olanlar

13-26 yaş grubunda olanlar, sağlık stajyerler, doktorlar, hemşireler, hastanede çalışan bakıcılar, onkoloji ilaçları kullananlar, kanser ilaçları kullananlar, bağışıklık direnci düşenler çoğunlukla virüse yakalanma oranları yüksektir.

Öpücük hastalığına yakalanma şansları, yüksek olan bir diğer grup lise ve üniversite öğrencileridir.
Öğrenciler sıklıkla temas halinde olduğu için riskli gruptadır.

Öpücük Hastalığı tekrar eder mi?

EBV Virüsüne yakalanmamız durumunda, vücudumuzda bağışlılık kazanmamız sebebi ile Öpücük hastalığının oluşması mümkün değildir.

Öpücük Hastalığına Yakalandım Ne Yapmalıyım?

Mono virüsüne yakalanmanız halinde kuluçka dönemini bitip ilk belirtiler başladığında geciktirmeden doktora gidilmeli ve tedavi başlanmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir