1. Anasayfa
  2. »
  3. Hangi Bölüm Bakar
  4. »
  5. Migren Rahatsızlığına Hangi Bölüm Bakar?

Migren Rahatsızlığına Hangi Bölüm Bakar?

Sağlık Fikri -
261 0

Migren, ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Atakların uzunlukları dört saat ile yetmiş iki saat arasında farklılık gösterebilir. Migren ataklarına bulantı, kusma, ışığa veya sese karşı hassasiyet eşlik edebilir. Ayrıca migren, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir.

Migren Neden Olur?

Migrenin neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir fakat anne veya babada migren varsa çocukta migren olma olasılığı artmaktadır. Adet değişiklikleri, doğum kontrol hapları, gebeliğin ilk 3 ayı ve doğumdan sonraki 6 ay gibi hormonal değişiklikler, Parlak ve yanıp sönen ışıklar, bilgisayar oyunları, duman ve parfüm gibi ağır ve güçlü kokular gibi çevresel faktörler, alkol ve kafein tüketimi, çerez, çikolata, işlenmiş et gibi gıdalar ve ağır egzersizler, hava ve mevsim değişikliği gibi faktörler migren ataklarını tetikleyebilir. Genellikle ergenlik çağında başlar. Ayrıca hastalar migren atakları yaşamadan önce migren atağı yaşayacağını kestirebilir. Bunlar boyun tutulması, sık esneme, kabızlık ve yeme isteği gibi belirtiler olabilir.

Migrenin Tedavisi Nasıl Olur?

Migren hakkında günümüzde de her şey bilinmemekle birlikte, her geçen gün öğrenilen bilgiler çoğalmaktadır. Verilen ilaçlar ağrıyı gidermeye ve atağı önlemeye yönelik ilaçlardır. Fakat bu ilaçların çok sık kullanımı başka sıkıntılara yol açabileceğinden, dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Migren Rahatsızlığına Hangi Bölüm Bakar?

Migren rahatsızlığının tespiti ve tedavisi için Nöroloji birimine başvurulması gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir