1. Anasayfa
  2. »
  3. Güzellik
  4. »
  5. Kadınları Erken Yaşlandıran Hormonlar Nelerdir?

Kadınları Erken Yaşlandıran Hormonlar Nelerdir?

Sağlık Fikri -
1119 0

Kadınların cilt yapısı daha ince olduğu için bazı hormonların çok fazla salgılanması sonucunda ciltte daha erkenden yıpranma belirtileri ortaya çıkmaya başlayacaktır. Kadınlarda bulunan bazı hormonların azalması ya da artması sonucunda yaşlılık belirtileri daha erken evrede ön plana çıkmaktadır. 

Özelliklede ergenlik ve hamilelik dönemlerinden sonra sürekli artış gösteren bazı hormonlar, kadınları olduğundan da çabuk yaşlandırmaktadır. Peki, kadınları erkenden yaşlandıran hormonlar nelerdir? 

Öncelikle genel olarak bilgilendirirsek eğer vücutta 100 hormon bulunmaktadır. Uzmanlar bu hormonların sürekli olarak salgılanması gerektiğini belirtmişlerdir. Ancak, bu hormonların içerisinde bulunan bazı etkenler kadınlar için fazlası ile zararlıdır. 

Hormonlar cildi ve sağlığı olumlu yönde etkilemektedirler. Ancak fazla bir miktarda salgılanması zararlı da olabilmektedir. Cilt sağlığı için en önemli olan hormonlardan biride östrojen hormondur. Östrojen hormonunu kırmızı ette bulunan yağlar oldukça fazla olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenden dolayı kırmızı et tüketseniz dahi yağsız olanları tüketmeye özen göstermenizde yarar vardır.

Ayrıca meyan kökü ve kemik suyu gibi vitaminli besinler antioksidan bakımından zengindir. Bu besinler vücuttaki elastik yapının korunmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca östrojen hormonunun yeteri miktarda da salgılanmasını sağlamaktadır. 

Bazı hormonların kadınları daha erken yaşlanmasına neden olduğunu belirtmiştik. Ancak DHEA hormonu kadınlarda yaşlanma ve kırışma konusunda geciktirici bir görev gördüğünü belirtmekte yarar vardır. Ancak bu hormonda özellikle 30 yaşından sonra azalmaya başlamaktadır. Buda göz ve çevresindeki kırışıklıkların artmasına neden olmaktadır. Bu hormonu eski haline getirebilmek için ve daha fazla artmasını sağlayabilmek için kahvaltıda en az 3 adet ceviz tüketilmelidir. Ayrıca avakado da bu hormonun daha fazla salgılanmasına yardımcı olmaktadır. 

Bir diğer önemli hormon ise melatonin hormonudur. Melatonin hormonu vücut için çok önemli olan hormonlardan birisidir. Vücudunuz yeteri kadar dinlenmediği zaman bu hormon mineral ve vitamin salınımı yapmaz. Bunun neticesinde de dudak yapışmasına, yanaklarda çökme ve saçta dökülmelere neden olabilir. Bunun sonucunda da yaşlanma belirtileri çok hızlı bir şekilde ortaya çıkmaya başlayacaktır. 

Vücut için çok önemli bir hormon olan melatoninin düşmanları kafein ve nikotindir. Bu yüzden bu iki maddeden mümkün olduğunca uzak durmanızda fayda vardır. Özelliklede 22 yaşından sonra bu maddelerden kesinlikle uzak durunuz. Ayrıca melatonin hormonunun daha fazla salgılanması için yardımcı besinleri tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu besinler ise mısır, muz ve domatestir. Bu besinler melatonin hormonunun daha sağlıklı ve dengeli bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Son olarak da gece uyumadan hemen sonra anason çayı tüketerek de bu hormonun salgılanmasına yardımcı olursunuz. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir