1. Anasayfa
  2. »
  3. Cinsel Sağlık
  4. »
  5. Hamilelik Sırasında Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Hamilelik Sırasında Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Sağlık Fikri -
395 0

Hamilelik döneminde eğer hamileliğiniz normal olarak gidiyorsa cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur. Ancak hamileliğinizin ilk zamanlarında hormonal dalgalanmalar, mide bulantıları ve meme hassasiyeti nedenleri ile cinsel isteksizlik olması normaldir. Hamileliğin ilerleyen aşamalarında da kilo alma, sırt ve bel ağrısı, karnın şişmesi ile seks yapma isteği de azalır.

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEK DÜŞÜĞE NEDEN OLUR MU ?

Halk arasında hamilelik döneminde seks yapmanın bebeğe zarar vereceğini ve bebeğin düşürmesine sebep olabileceği söylenir. Bu olay tamamen yanlıştır. Seks yapmak bebeğe bir zarar vermez. Hamilelikte düşük olması, fetüsün normal bir şekilde gelişmediği zamanlarda ortaya çıkar. Hamilelik döneminde rahiminizdeki amniyon sıvısı ve uterusun güçlü kasları bebeğinizi korumaktadır. Bu sebeple sizin cinsel aktiviteniz bebeğinizi etkilemez.

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİDE HANGİ POZİSYONLAR ÖNERİLİR ?

Hamilelik süreciniz normal olarak devam ediyorsa cinsel pozisyonların hemen hemen hepsi uygulanabilir. Ancak hamileliğin ilerleyen evrelerinde size hangi pozisyonun iyi geldiğini saptayabilirsiniz. Seks de önemli olan eşinizle beraber karşılıklı zevk alabilmeniz ve kendinizi rahat hissetmenizdir. Genel olarak hamilelikte uygulanan pozisyonlar sırt üstü uzanarak ve eşinizin yanında yatar olarak olan pozisyonlardır.

HAMİLELİKTE ORAL VE ANAL İLİŞKİ GÜVENLİ Mİ ?

Hamilelik döneminde oral seks kesinlikle güvenlidir. Yalnız oral seks yaparken eşinizin vajinanın içine hava üflemediğinden emin olun. Hava üflemesi sonucu nadir de olsa hava patlaması, bir kan damarını engelleyebilir; bunun sonucunda da istenmeyen durumlar oluşabilir. Hamilelik döneminde genellikle hemeroidler çıkar. Bu sebeple anal seks rahatsız edici olabilir.

HAMİLELİKTE SEKS YAPARKEN PREZERVATİF KULLANMALI MI ?

Hamilelik döneminde cinsel yollar ile bulaşabilen enfeksiyonlara yakalanırsanız, bebeğin ve hamileliğin zarar görmesine yol açabilirsiniz. Eğer eşinizde cinsel yolla bulaşmış bir enfeksiyon var ise cinsel ilişkiden kaçının. Eğer karşılıklı olarak tek eşli değilseniz ve hamilelik sırasında yeni biri ile seks yapıyorsanız kesinlikle prezervatif kullanın.

CİNSEL İLİŞKİ ERKEN DOĞUMA NEDEN OLUR MU ?

Cinsel ilişki sonunda orgazm uterusdaki kasılmalara sebep olabilir. Normelde yapılan araştırmalarda cinsel ilişkinin erken doğuma yol açtığı şeklinde bir durum oluşmamıştır. Ancak hamileliğinizde erken doğum riski var ise cinsel ilişkiden kaçınmanız önerilir.

Açıklanamayan bir kanamanız var ise, geçmişte erken doğum yapmış iseniz veya ikiz bebek bekliyorsanız hamilelik döneminde seksten kaçınmanız yerinde olacaktır.

Bunun haricinde cinsel ilişkiye karşı isteksiz olabilirsiniz. Bu durumu eşinizle açık olarak paylaşın. Zevk almadığınız veya tedirgin olduğunuz bir seks size ızdırap olur.

DOĞUMDAN NE KADAR ZAMAN SONRA SEKS YAPILABİLİR ?

İster normal doğum, ister sezaryen ile doğum yapın; vücudunuzun normale dönmesi zaman alacaktır. Cinsel ilişki zamanı hakkında doktorunuzun vereceği zamana uyun. Seks yapma süresi normalde doğumdan 4-6 hafta sonrasındadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir