1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel Sağlık
 4. »
 5. Gripten Nasıl Korunurum?

Gripten Nasıl Korunurum?

Sağlık Fikri -
227 0

Birçoğumuzun korkulu rüyası haline gelen Grip, soğuk kış ayları başta olmak üzere mevsimsel geçişler sırasında da devamlı gündeme oturmayı başaran salgınların başında geliyor. Yüksek ateş ve baş ağrısının yanı sıra boğaz ağrısı gibi ciddi rahatsızlıklara yol açan Grip, solunum ve dolaşım sistemi üzerinde ciddi hasarlara yol açabiliyor. Grip, çoğunlukla vücut direnci & savunma sistemi zayıf olan kişiler için risk oluşturuyor. Peki, tüm dünyayı tehdit eden gripten nasıl korunurum diye mi merak ediyorsunuz?

Boğaz ve baş ağrısı ayrıca yüksek ateş gibi belirtilerle kendini gösteren Grip hastalığı ile karşı karşıya kalmış bir kişi hastalık süresince yeterli dikkati göstermediği takdirde hastalık kişinin bağışıklık sistemini çökertme seviyesine kadar ilerleyebiliyor.

Gripten Nasıl Korunulur

Grip hastalığından korunmak için uygulanabilecek en etkili yöntem elbette grip aşısı olmak. 60 yılı aşkın bir süredir etkili bir koruma sağlayan aşılar dünya genelinde yaygın olarak kullanılıyor. DSÖ, grip virüsünde meydana gelen değişiklikleri yakından takip ederek grip aşılarının içerikleri konusunda devamlı olarak güncel önerilerini paylaşıyor. Aşı üreticileri DSÖ tarafından paylaşılan önerileri dikkate alarak her yıl yenilenen içerik dahilinde aşıların üretimini gerçekleştiriyor.

Gripten nasıl Korunulur noktasında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise bulunduğunuz bölgeyi devamlı olarak havalandırmaktan geçiyor. Ani olarak gelişen ve tüm sisteminizi etkileyen bir enfeksiyon olarak tanımlayabileceğimiz Grip, hasta bir kişinin öksürmesi sonucunda çevreye yayılan virüs üzerinden kolay bir şekilde diğer kişilere bulaşabilmektedir. Hava yolu ile yayılabilen bu virüs neredeyse 8 saat boyunca havada canlı bir şekilde kalabilmektedir. Bu yüzden bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmak, el hijyenine dikkat etmek gripten nasıl korunurum diye merak edenler için önerebileceğimiz en etkili önlemler olacaktır.

Gripten Nasıl Korunuruz Madde Madde

Gripten nasıl korunuruz madde madde açıklamadan önce Grip hastalığının belirtileri konusunda ufak bir hatırlatmak yapmak istiyoruz. Grip belirtileri; nefes alma zorluğu, yüksek ateş, yutkunurken ağrı hissiyatı, boğazda yanma, nadiren kusma, geçmek bilmeyen öksürük, burun tıkanıklığı ve akıntısı, baş ağrısı, aşırı derecede halsizlik.

 • Düzenli bir şekilde elinizi yıkayarak,
 • Kişisel hijyeninize dikkat ederek,
 • Öksürük & hapşırık sonrası, yemek öncesi ve sonrası, tuvaletten önce ve sonra, eliniz görünür şekilde kirlendiği takdirde, canlı & cansız hayvanlar ile temas kurulması ardından ellerinizi minimum 20 saniye su ve sabun ile yıkamalısınız,
 • Kalabalık ve havasız ortamlardan uzak durarak,
 • Bulunduğunuz ortamı düzenli olarak havalandırarak,
 • Açık havada yürüyüş yaparak,
 • Düzenli uyuyarak,
 • Dengeli beslenerek,

Grip hastalığına yakalanmadan salgın sürecini kolaylıkla atlatabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir