1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel Sağlık
  4. »
  5. Gizemli Hepatit Vakalarının Evcil Hayvanlardan Bulaşmış Olma Olasılığı Araştırılıyor

Gizemli Hepatit Vakalarının Evcil Hayvanlardan Bulaşmış Olma Olasılığı Araştırılıyor

Sağlık Fikri -
420 0

CDC’nin bulaşıcı hastalıklardan sorumlu yöneticisi Dr. Jay Butler, eyaletlerin sağlık bölümleriyle 5 çocuğun hayatını kaybettiği hepatit vakaları üzerine ortak bir çalışma başlattıklarını, hastalığın “evcil hayvanlardan bulaşmış olma olasılıklarını” araştırdıklarını ifade etti.
Butler, Ekim 2021 yılından bu yana nedeni bilinmeyen hepatit şikayetleriyle alakalı gelen çocukların %94’ünün hastaneye yatırıldığını ve %14’ünün karaciğer nakline ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Doktorlar, CDC yetkilisi ve halk sağlığı yetkililerine, karaciğer enzimleri artış göstermiş 10 yaşın altındaki benzer çocuk şikayetlerinin olup olmadığını bildirmeleri hakkında çağrıda bulundu. Merkez, 21 Nisan tarihinde doktorları Alabama’da 9 çocukta tespit edilen sıra dışı hepatit vakaları kümesi konusunda bazı uyarılarda bulunmuştu.

GLOBAL ANLAMDA BİR SALGIN OLABİLİR

CDC’nin uyarısı, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan tehşisi konulamayan hepatit vakaları ile hastanelere gelen onlarca çocukla ilgili raporların ardından geldi. Hastalığa yakalanan çocukların genelinde, iştahsızlık, yorgunluk, kusma, karın ağrısı, ishal, açık renkli dışkı, koyu renkli idrar ile gözlerinde ve ciltlerinde sararma gibi belirtiler görüldüğü bilgisi paylaşıldı.Dünya Sağlık Örgütü Küresel Hepatit Programı’nda görev yapan Dr. Philippa Easterbrook, 1 Mayıs tarihinden itibaren 20 ülkede salgınla bağlantılı 228 olası vaka bulunduğunu ve 50’den fazla vakanın gözlem altına alındığını kaydetmişti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir