1. Anasayfa
  2. »
  3. Erkek Sağlık
  4. »
  5. Erkeklerde En Fazla Görülen Kanser Türleri ve Korunma Yolları

Erkeklerde En Fazla Görülen Kanser Türleri ve Korunma Yolları

Sağlık Fikri -
662 0

Kanser erkekleri ve kadınları etkiler, ancak erkekleri kadınlardan daha fazla etkileyen bazı kanserler vardır. Ayrıca, çoğu zaman bu kanserler erkeklerde kadınlardan daha ölümcüldür. Erkekler sigara içmekten kaçınarak ve daha erken yaşta tarama testleri alarak bu farklı kanser türlerini alma risklerini azaltabilir. İşte genellikle erkekleri etkileyen on kanser.

1. Prostat kanseri

Bu erkeklerde teşhis edilen en yaygın kanserdir. Prostat kanseri, Afrikalı-Amerikalı erkeklerde diğer ırksal veya etnik gruplardan daha sık görülür. Afrikalı-Amerikalı erkekleri neden daha fazla etkilediği bilinmiyor. Bununla birlikte, genellikle yaklaşık 50 yaşında prostat kanseri için tarama seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşmanız önerilir.

2. Akciğer kanseri

Bu erkekleri öldüren bir numaralı kanserdir. Yine, daha fazla Afrikalı-Amerikalı erkek, diğer ırksal veya etnik gruplardan daha fazla akciğer kanserinden mustariptir. Akciğer kanseri vakalarının büyük çoğunluğu sigara içmekten kaynaklanır. Akciğer kanserini önlemenin en iyi yolu asla sigara içmeye başlamamaktır, ancak sigara içiyorsanız hemen sigarayı bırakmaktır.

3. Kolorektal kanser

Bu erkeklerde bulunan üçüncü en yaygın kanserdir. Tüm etnik grupları, erkekleri ve kadınları aynı şekilde etkiler. En sık Elli yaş ve üstü insanlarda görülür. Kolorektal kanser taraması, bu kanseri bulmak ve tedavi etmek ve erkekleri ve kadınları kurtarmak için çok önemlidir.

4. Mesane kanseri

Bu erkeklerde kadınlardan çok daha yaygındır ve üç kat daha fazladır. Beyaz erkekler başka herhangi bir etnik ya da ırksal gruba göre mesane kanserine yakalanma olasılığı nedense daha yüksektir. Genellikle altmış yaşın üzerindeki erkekleri etkiler. Yaşlandıkça, mesane kanserine yakalanma şansınız daha yüksek orandadır.

5. Cilt kanseri

Bu kanser türü, Kırk yaşından büyük erkeklerde daha yaygındır. Bununla birlikte, kırk yaşından önce kadınlarda daha fazla bulunur.

6. Hodgkin olmayan lenfoma

Lenf düğümlerine saldıran bir kanserdir. Erkeklerde kadınlardan, özellikle beyaz erkeklerde daha yaygındır. Çoğunlukla HIV gibi bağışıklık sistemi zayıflamış yetişkinleri etkiler. Çocukları da etkileyebilecek formlar var. Bazı Hodgkin olmayan lenfoma türleri, bilinmeyen bir nedenden dolayı kadınlarda erkeklerden daha fazla bulunabilir.

7. Böbrek Kanseri 

Erkeklerde böbrek kanseri riski daha fazladır. Bununla birlikte, hala kadınların aldığı ilk on kanser arasında yer alıyor. Bu, genellikle erkekler veya kadınlar tarafından daha sonraki yaşamlara kadar, 64 yaşından sonra ve genellikle 45 yaşından önce görülmeyen bir kanserdir.

8. Boğaz veya ağız kanseri

Boğaz kanseri erkeklerde kadınlardan iki kat daha yaygındır. Bu sigara içmekten ve hatta oral ilişkiden kaynaklanabilir.

9. Lösemi

Lösemi erkeklerde kadınlara göre biraz daha yaygındır. Aynı zamanda Kafkasyalıları diğer ırklardan daha fazla etkiler. Bu, yaşlıları gençlerden daha sık etkileyen bir kan kanseridir.

10. Pankreas kanseri, Yumurtalık kanseri ve Meme kanseri

Bu kanser türleri son on yılda yavaş yavaş artmaktadır. Ayrıca Afrikalı-Amerikalılarda Kafkasyalılardan daha yaygındır.

Yani eğer bir erkekseniz bunlar en çok endişelenmeniz gereken kanser türleridir. Birçoğu sigara içmemek ve sağlıklı bir diyet yemek gibi basit yaşam tarzı değişiklikleri ile önlenebilir. Tarama, bu kanserlerden herhangi biri teşhis edildiğinde hayatınızı kurtarmak için uzun bir yol kat eder.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir