1. Anasayfa
  2. »
  3. Erkek Sağlık
  4. »
  5. Erkek Cinsel Organındaki Kızarıklık Nedenleri

Erkek Cinsel Organındaki Kızarıklık Nedenleri

Sağlık Fikri -
972 0

Erkeklerde görülen penis kızarıklığının çok değişik nedenleri olabilir. Bu nedenler cinsel yol ile bulaşan rahatsızlıklar, idrar yolu enfeksiyonu, kullanılmış hijyenik malzemelerin içerdiği kimyasal maddeler olabilir.

BALANİT : Balanit penisin başının ve ucunun iltihaplanması olayıdır. Sünnet derisini de kapsayacak şekilde penişin başında şişme görülür. Genellikle enfeksiyon sebepli olduğundan antibiyotik tedavisi sonuç verir. Ancak sebep mantar ise mantara karşı kullanılan antifungal ilaçler tedavide kullanılmalıdır. 

Penisteki kızarıklıkların başlıca nedenleri cinsel yolla bulaşan klamidya, genital siğiller, bel soğukluğu, uçuk ve parazitlerdir. Bu sebeplerden dolayı görülen rahatsızlıklarda kızarıklığa peniste yanma, şişme, kaşıntı ilave olabilir. Bu tür bulaşlarda antibiyotik tedavisi uygulanır. 

MANTAR : Penisteki kızarıklıkların bir diğer sebebi de mantar hastalığıdır. Mantar hastalığı genelde cinsel ilişkiye girerken hijyen eksikliğininden dolayı oluşur. Cinsel ilişkiye girmeden erkeğin prezervatif kullanması kadındaki mantar hastalığının erkeğe geçmesini engeller. Erkeklerde peniste oluşan mantarın nedeni ise candida mantarıdır. Erken teşhis halinde tedavi de kısa sürede sonuç verir. Peniste mantar oluşumunu engellemek için cinsel ilişki sırsında kesinlikle prezervatif kullanılmalıdır. 

Peniste kızarıklık oluşmasının bir diğer sebebi de çok sık cinsel ilişki veya masturbasyon yapılmasıdır. Bu durum peniste tahrişe yol açabilir. Aşırı sürtünme sonucunda penste kızarıklıklar oluşabilir. Bu durumda soğuk kompres yapmak işe yarayacaktır. 

KASIK MANTARI : Kasık mantarıda peniste kızarıklığa, kaşıntıya ve döküntüye neden olur. Kasık mantarı genellikle yaşı lerlemiş erkeklerde olur. Kasık bölgesinin hijyeninin sağlaaanması ve antifungal ilaçlar kullanımı sonuç verir. 

Kullanmış olduğunuz bazı ilaçların yan etkileri de peniste kızarıklığa ve iltihaplanmaya yol açabilr. 

Cinsel yol ile bulaşabilen Klamidya hastalığı da peniste kızarıklığa yol açablr. 

Penisteki kızarıklığın teşhisi için bir üroloji doktoruna gitmeli ve neden kaynaklandığına göre tedaviye başlanmalıdır. Sebeplere göre antibiyotk, antifungal ilaçlar ve dermotolojik kremler kullanılabilir. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir