1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel Sağlık
  4. »
  5. Egzama Belirtileri ve Egzama Çeşitleri

Egzama Belirtileri ve Egzama Çeşitleri

Sağlık Fikri -
910 0

Tıpta sebepleri çok da fazla bilinmeyen hastalıklar arasında olan egzama; deride pullanma, deride kızarıklık, egzamalı yerin kaşıntılı olması, yanma hissi, egzama kızarıklığının su toplaması ve su sızıntısı olması gibi belirtiler gösterebilir.  Tahriş egzaması, atopik egzama ve seboreik egzama gibi çeşitleri bulunan egzama hayatı boyunca on kişiden bir kişinin mutlaka karşılaşmış olduğu bir hastalıktır.

Genetik etkenlerden dolayı oluşabilme olasılığı olduğu düşünülen egzama öncelikli olarak kendisini yoğun kaşıntı ile göstermektedir. Deride kızarıklık ve deri üzerinde kırmızı bir şişlik de egzama belirtileri arasında sayılabilir.

Tahriş Egzaması Nedir?

Tahriş egzamasının bir diğer ismi ise irritan egzama olarak anılmaktadır. Deriye temas etmiş olan bir kimyasal veya metal gibi nesneler nedeni ile veya ultraviyole röntgen ışınları nedeni ile deri üzerinde kaşıntılı ve kızarık bir döküntünün başlaması ile görülmektedir. Ellerde görülme olasılığı daha çok olan tahriş egzaması alerjen ile etkisi kesildiğinde tamamen ortadan kalkabilmektedir. Fakat ileri derecede egzama alerjisinin oluştuğu kimyasal veya metal ile temas edilirse, deride pullanma, yoğun kırmızılık deride yarıklar ve küçük yaralar da tahriş egzaması belirtileri arasında sayılabilir.

Seboreik Egzama Nedir?

Toplumda en çok görülen egzama çeşitlerinden birisi de seboreik egzama olarak tanımlanan cilt problemleridir. Bu cilt problemi genellikle kulak içinde, kulağın dış katlarında, göz kapağında, burun kıvrımlarında, çene alanlarında, kaş alt kısmında, kasık bölgesinde, meme altında, koltuk altında ve kilolu kişilerde katlanan yağlı bölgelerde görülebilir. Genellikle yaz aylarında ve bahar aylarında yangıları çoğalan bu rahatsızlığı bağışıklık sistemi bozuklukları, sigara kullanmak ve alkol kullanmak da tetiklemektedir.

Atopik Egzama Nedir?

Deride farklı şekilde rahatsızlıkların görülmesi anlamına gelen atopik egzama birçok belirti ile ortaya çıkmaktadır. Genellikle kalıtsal olan bu egzama türü, en yaygın görülen egzama türlerinden birisidir. Bebek, ergen, çocuk ve erişkinlerde görülen bu egzama türü genellikle yüz ve eklem derisi bölgelerinde görülmektedir. En fazla çocuklarda görülen bu egzama çeşidi yetişkin olduktan sonra geçebilme eğilimine sahiptir. Atopik egzama belirtileri genellikle deride pullanma, deride kuruluk, deride kaşıntı gibi belirtilere sahiptir. Atopik egzama olan kişiler genellikle astım hastalığı ile mücadele eden kişilerdir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir