1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel Sağlık
  4. »
  5. Dolgulu Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Dolgulu Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Sağlık Fikri -
595 0

Dolgu yaptıran kişilerin eve geldiklerinde ilk araştırdığı sorulardan biri dolgulu diş ağrısı nasıl geçer sorusudur. Dolgulu dişin ağrıması kimi zaman dişlerinden bu yönde tedavi olmuş kişiler için zorluk çıkartabilmektedir.

Dolgunun yapılmasının ana sebebi dişinizde boşlukların bulunmasıdır. Bu boşlukların içerisine yemek artığı kaçmaması ve ağız kokusu gibi sorunlarla karşılaşmamak için dolgu yapılmaktadır. Dolgu her ne kadar etkili bir diş tedavisi olsa da, bazı kişilerde duyarlılığa göre olumsuz belirtiler gösterebilmektedir. Eğer aşırı ağrı ve dolgu yapılan yerde şişme gibi durumlarla karşılaşıyor iseniz ilgili hekime başvurmanız gerekmektedir.

Peki, evimizde dolgulu dişin ağrımasını nasıl hafifletiriz? Dolgu yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmeliyiz?

Diş Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

  • Misvak Kullanımı: Anti bakteriyel özelliğe sahip olmasından dolayı, ağrılı dişinizi misvak ile temizlemeniz diş ağrınızı oldukça hafifletecektir.
  • Karanfil: Karanfil de aynı misvak gibi anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Ayrıca karanfil ağrı kesici özelliğe de sahip olduğundan dolayı, karanfilden yapacağınız kür diş ağrınızı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Karanfil Kürü Nasıl Yapılır?

Zeytinyağı ile ezilmiş bir şekilde iki adet karanfili karıştırarak ağrıyan dişinizin olduğu bölgeye koyabilirsiniz. Ayrıca bir başka şekilde karanfil yağı alıp, pamuk yardımı ile ağrıyan dişinize sürebilirsiniz.

  • Sarımsak: Sarımsak da diş ağrısına iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. Bir miktar tuz ekleyip sarımsağı ezerek karıştırıp hazırladığınız bu ikiliyi dişinize sürdüğünüzde birkaç gün içerisinde ağrının gittiğini fark edeceksiniz.
  • Diş Bakımı: Her ne kadar dolgu işleminiz iyi geçse de, eğer sonrasında dişlerinize iyi bakmazsanız birtakım diş ağrıları ile karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu yüzden dişlerinizin bakımı oldukça önemlidir. Her yemek sonrası kalıntıların dişlerinizde çürük yapmaması ve ağrıya sebep olmaması için fırçalamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra diş ipi gibi eklentilerde kullanabilirsiniz.
  • Tuzlu Su Ve Üzüm Sirkesi: Bu iki yöntem ile uygulayacağınız gargara dişinizin ağrısını oldukça azaltacaktır.

Evinizde uygulayabileceğiniz bu yöntemler her ne kadar diş ağrınızı hafifletse de, eğer ağrılarınız sık sık tekrarlıyor ise ilgili hekime gitmeniz gerekmektedir. Söz konusu diş sağlığı gibi önemli bir durum olduğu için ihmal etmemeniz gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir