1. Anasayfa
  2. »
  3. Cinsel Sağlık
  4. »
  5. Cinsel Sağlık Nasıl Değerlendirilir

Cinsel Sağlık Nasıl Değerlendirilir

Sağlık Fikri -
677 0

Sağlığın ne kadar önemli bir kavram olduğunu hepimiz biliyoruz. Cinsellik insan yaşamının bir parçası olmakla birlikte çok önemlidir. Cinsel sağlık sorunları cinsel işlev bozukluğu cinsel kimlik bozuklukları çeşitli kaygı ve endişeleri içerir. Cinsel Sağlık ise fiziksel sağlığın önemli bir göstergesi olarak kabul edilmekle birlikte kontrol edilmesi gerekir. Cinsellik sadece bedensel değil duygusal kişilik gelişimi ve iletişimi geliştiren çok önemli parçalardan biridir.

Cinsel Sağlık Değerlendirmesi Yapılırken Karşılaşılan Engeller

Cinsel konuları genellikle doktorlar ve hemşireler tarafından değerlendirilir. Fakat doktor ve hemşireler bu değerlendirmeleri yaparken önünde bazı engeller bulunmaktadır. Bunlar cinsel konulardaki bilgi eksiklikleri hastanın rahatsız olabileceği düşüncesi cinselliğe olan tutumlar zaman eksikliği cinselliğin hasta tarafından bir eksiklik olarak görülmemesi cinselliği değerlendirmeye yönelik rehberlerin eksikliği Hemşire ve doktorlara ait bazı yetersizlikler gibi bazı engeller bulunmaktadır.

Cinsel Sağlık Değerlendirmesinin Yapılması

Cinsel Sağlık değerlendirmesi yapılırken yapılması gerekenler ise şunlardır. Hastanın cinsel öyküsünü alma İyi bir cinsel öykü tanıya götüren en önemli unsurdur. Sağlık taraması amacıyla alınan cinsel öyküdeki amaç kişinin şimdiki sağlığını belli bir süre içerisindeki değişimini ve eşlerin sağlık düzeyini saptamaktır. Bunun yanında cinsel sorgulama formları da bulunmaktadır. Cinsel formların doldurulması Cinsellik soru formları kadın ve erkek cinsel anı ve tedavisinde tamamlayıcı bir rol oynamaktadır. Bir başka değerlendirme ise fiziki değerlendirmedir. Doğru bir fiziki muayene ilk değerlendirme için çok önemlidir. Fiziki muayene bireylere cinsellik hakkında eğitim vermek için güzel ve etkili bir yöntemdir. Laboratuvar testleri aracılığı ile de cinsel değerlendirme yapılabilmektedir. Bu testler arasında özellik gerektiren tanılayıcı testlerde bulunmaktadır. Genelde cinsel organ için yapılan bu testler hastalığın tanısını koymada çok etkili olmaktadır.

Cinsel Sağlık Değerlendirmesinin Yapılış Unsurları

Cinsel Sağlık ile ilgili hizmetler birinci basamak sağlık hizmetlerinde daha çok teşhis ve tedavi hizmetleri seklinde sunulmaktadır. Birinci basamak Sağlık kuruluşlarında verilen bu hizmetlerde başvuruda bulunan hastalar rahat ulaşabildikleri oradaki sağlık çalışanları sayesinde kendilerini daha rahat hissederler. Cinsel Sağlık değerlendirilirken hasta için rahat bir ortam sağlanır hastanın mahremiyeti göz önünde bulundurulur Hasta ile karşılıklı oturulur ve hastaya özel olacak sorular yöneltilir genelde bu sorular öznel sorulardan oluşmaktadır yargılayıcı olmayan yalın bir dil yumuşak ve tatlı bir ses tonu ile görüşülür.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir