1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel Sağlık
  4. »
  5. Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sağlık Fikri -
578 0

Boğaz ağrısı genellikle grip ve solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlıkları sırasında ortaya çıkar. Boğaz ağrısı yaşayan bir kişi yutkunma, yemek yeme ve ağrı ile uğraşmaktadır. Bu rahatsızlık vücudun direncini düşürerek yatağa mahkûm kalmasını bile sağlar. Boğaz ağrısına sebep olan sadece grip, nezle ve solunum yolu enfeksiyonu değildir. Sigara, soğuk içecek ve yiyecekler, hava kirliliği, bulunulan ortamın kuru olması boğaz ağrısına sebep olabilir. Bu rahatsızlıkta bademcikleriniz şişebilir ya da oluşan enfeksiyon ile boğazınız da intihaplar oluşabilir. Eğer böyle bir durumda iseniz çeşitli yöntemler ile ağrınızı hafifletebilirsiniz. Fakat yaptığınız her şey ile ağrınız hafiflemiyor ve giderek artıyor ise hemen bir hekim tarafından muayene olmanız gerekmektedir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

Tuzlu Su ile Yapılan Gargara

Sabah kalktınız ve yutkunmakta zorluk çektiğinizi fark ettiniz. Vücudunuzda da oluşan halsizlik ile birlikte boğaz ağrınız gittikçe artmaya başladı. Bunun için hemen pratik yöntemlerden birisi olan tuzu ılık su ile karıştırarak gargara yapmak olacaktır. Bu yöntem eskiler bugüne kadar gelen geleneksel yöntem olup boğaz da oluşan bakterilerin giderilmesini sağlar. Aynı zaman da ılık suya karıştıracağınız tuz oranı çay kaşığı kadar olmalıdır. Bu karışımı 3 defa art ardına yapmalısınız.

Bal ve sirke karışımı

Boğaz ağrısı ile baş edemediğiniz sırada yapmanız gerekenlerden birisi de bal ve sirkedir. Sirke oluşan bakteri ve virüslere karşı savaş vererek sizleri korur. Bal ise bozasınıza yumuşaklık vererek sizlerin ağrısınız hafifletir. Bunun için bu karışımı mutlaka denemelisiniz. Bal le sirkeyi isterseniz içecek olarak isterseniz de gargara olarak kullanabilirsiniz. Bir bardak kaynamış ve ılıtılmış suya bir yemek kaşığı ile bal bir yemek kaşığı ile de sirke koyarak karıştırınız. Günde ağrınız arttığı zamanlar da tüketebilirsiniz. Aynı zamanda nane limon, ıhlamur gibi bitki çaylarını demleyerek tüketebilirsiniz. Çünkü bunlar da boğazınızı yumuşatarak ağrınızı hafifletir. Sigara kullanan bir kişi iseniz oluşan boğaz ağrısını daha fazla tetikleyerek arttıracağı için uzak durmalısınız. Aksi takdirde daha fazla tahriş ederek ağrınızı fazlalaştırarak iltihabın oluşmasını sağlarsınız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir