1. Anasayfa
  2. »
  3. Diyet
  4. »
  5. Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Nasıl yapılır?

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Nasıl yapılır?

Sağlık Fikri -
582 1

Yazın gelişiyle birlikte fazlalık kilolardan kurtulma çalışmaları hız kazanır. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler çeşitli diyetler uygulayarak bu kiloları vermeye çalışmaktadırlar. Bu diyetlerden birisi olan Aralıklı oruç diyeti nedir, nasıl yapılır? Sorusuna yanıt vereceğiz. Hızlı bir şekilde kilo vermenize imkân sağlayan oruç diyeti son yıllarda gittikçe popülerleşmeye başlamıştır. Ünlülerin kilo verirken uyguladıkları diyetlerin başında gelen aralıklı oruç diyeti bu alanda kendisini kanıtlamıştır. Peki o zaman Aralıklı oruç diyeti nedir, nasıl yapılır? Aralıklı oruç diyeti dediğimizin diyet vücudun belirli kısımlarında biriken yağların yakılmasını ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenizi sağlayan diyettir. Bu diyet diğer diyetlerden belirli kısımlarda ayrışır. Aralıklı oruç diyetinde belirlenen saatlerde hiçbir şey tüketmemeniz gerekmektedir, bu da diğer diyetlerden en büyük farkıdır. Bu sayede hızlı kilo verimini sağlar ve kısa sürede fazlalıklarınızdan kurtulmanıza olanak sağlamış olur. Yaza istediğiniz vücutla girmek sizin için bir hayal olmamış olur. Ancak doğru bir şekilde uygulanırsa gerçekten faydası görülebilir.

Bu diyetin başarılıyla uygulanmasıyla haftalık 1 ya da 2 kilo vermeniz mümkündür. Aralıklı oruç diyetinde sabah 7 ile 11 saatleri arasında aç kalınması gerekmektedir. Saat 11 ile 12 arası spor yapılmalıdır. Ardından 12 ile 18 arası yemek yenilebilir. Yine saat 18 ile 23 arası aç kalınmalı, 23 ile 7 arası uyunmalıdır.

Doktorlar tarafından tavsiye edilen bu diyetin birçok faydası bulunmaktadır. Kilo vermenizi sağlarken sizi hem kanserden hem diyabetten hem de bunamadan korumaktadır. Hem kilo vermenize olanak sağlarken hem de sağlığınızı korur. Diyet doğru uygulandığı takdirde insanlara son derece faydalıdır.

Karbonhidratlı yiyeceklerden yani makarna, pilav, ekmek gibi yiyeceklerden kaçınılmasını tavsiye eden diyet, daha çok tereyağı, tavuk eti, yeşil sebzeler, Hindistan cevizi ve yağ içeren tohumları tüketilmesini tavsiye eder. Aç kalınan süre içerisinde ise diyet bazı içecekleri içmenize müsaade etmektedir. Bunlar yeşil çaylar, sade kahve ve bolca su tüketimidir. Ayrıca çaylarını ve kahvelerini sütsüz tüketemeyenler için az miktarda süte de izin verilmektedir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Aralıklı Oruç - -

    Aralıklı oruç uygulamak istiyorum çünkü kilo vermeye yardımcı oluyormuş. Verdiğiniz önerileri dikkate alacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir