1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel Sağlık
  4. »
  5. Alkolu Bırakmak İçin 6 Neden

Alkolu Bırakmak İçin 6 Neden

Sağlık Fikri -
596 0

Alkol eğlence için tüketilmelidir ve dozu fazla kaçırılmalıdır. Alkolü gereğinden fazla içerseniz bağımlı olma ihtimaliniz artar. Alkole bağımlı olduğunuzda ise hayatınız gidişatı kötü yöne doğru gidebilir. Alkolü bırakmak istiyorsanız ya da nadiren zevk alarak içmek istiyorsanız size 6 neden.

1)Gereksiz Kiloları Vermek İçin

Düzenli alkol almak karaciğeri yorar. Bu da gereksiz kilo, yağlanma ve metabolizmayı yavaşlatır. Ayrıca cildinizin de yaşlanmasına sebep olur. Alkolden bir süre uzak kaldığınızda yağ yakımı hızlanacağı için beden alkolün yüzünden oluşan gereksiz kiloları vermeye başlar. Özellikle kilo veriminin sağlıklı olması uygun bir diyet ve düzenli spor yapılması gerekmektedir. Bu sayede alkolden uzakta durmuş olursunuz.

2)Para Biriktirmek İçin

Aşırı dozda alkol kullanımı alkol bağımlılığını tetikler. Alkol bağımlısı olduğunuzda da her strese girdininiz zaman alkole sığınırsınız. Sanki bir dertlerinizi yardım eden bir dost gibi. Aslında durum tam tersi. Sürekli alkol içmek para kaybetmenize neden olur. Hayatınızda bir yere gelmek istiyorsanız ve şu anda olduğunuz yerden daha iyi bir yaşam sürmek için alkolü bırakmanız lazım. Alkolü bıraktığınızda elinizde fazla para kalacak ve birikim yapmaya başlayacaksınız.

3)Sağlıklı Bir Uyku İçin

Sağlıklı derin bir uyku her zaman iyidir. Derin bir uyku insanın bedensel ve zihinsel kimyasallarını düzenler. Alkol kullandığınızda beyniniz uyuşur ve kendinizi yorgun hissederseniz. Ancak alkolü iken uyumaya gidildiğinde istediğiniz gibi uyumayabilirsiniz. Çünkü vücuttaki alkolün etkisi geçtiği zaman uykunuzdan aniden uyanma ihtimaliz var.

Derin bir uyku için alkol tüketmemeniz lazım ve alkol tükettiğiniz zamanda ayılmayı bekleyin ve öyle uykuya dalmaya başlayın. Böylece uykunuzun kalitesi artacaktır.

4)Beyin Performansının Artması İçin

Alkolün beynin kimyasalları bozduğu ve uzun yıllar boyunca alkol kullanmanın insanı aptallaştırdığı hayatın acı bir gerçeği. Kariyer hayatınızda ve iş hayatınızda başarılı olmak istiyorsanız alkolü bırakmanız gerek.

5)Ruh Halinin Düzelmesi İçin

Hayatınızda sürekli depresif bir ruh hali, karamsar düşünceler ve sıradan olaylar karşısında abartılı şekilde adrenalin salgılayarak gereksiz heyecan yapmak. Bu belirtilerin hepsi alkol bağımlılığı yüzünden. Mutlu olmak istiyorsanız ve pozitif düşüncelere odaklanmak istiyorsanız alkolü kesin. Alkolü bıraktığınız zaman vücudunuz yoksunlukla girecektir. Belli bir süre isyan edebilir, agresif hissedebilirsiniz ama hepsi bunlara değecek. Sadece biraz sabırlı olmanız lazım.

6)Hastalanma Riskini Azalmak İçin

Günümüz dünyası değişmekte ve hastalık çeşitleri çoğalmaktadır. İnsan bedeni harika bir bağışıklık sistemine sahiptir. Ancak alkol kullanımın abartılması hastalanması riskini artırıyor. Daha güçlü bir bağışıklığa sahip olmak için düzenli spor yapılmalı, sağlıklı beslenilmeli ve özellikle alkol içmeyi bırakılmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir